Değişik azot dozları ve tohum miktarlarının tek yıllık çim ( Lolium Multiflorum Lam.)'in multimo çeşidinde ot verimi ile otun bazı kimyasal özelliklerine etkileri
- Tez No: 24722
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışma Ersurum Atatürk üniversitesi Ziraat Fakültesi ' nin sulanabilen deneme alanında 1991 ve 1992 yıllarında yapılmıştır. Denemede tekyıllık çimin Multimo varyetesi 4 değişik tahum miktarı (1, 2, 3 ve 4 kg tohum/da) ile ekilmiş ve 6 farklı azot dosu (0, 5, 10. 15, 20 ve 25 kg N/da) uygulanmıştır. Şansa Bağlı Tam Bloklar Deneme planında faktöryel düzenlemeye göre kurulan denemede bitkiler 30 crn sıra aralığında ekilmiştir. Araştırmada asot dozları ve tohum miktarlarının bitkinin ot ve ham protein verimi ile otun ham protein ve ham kül oranına etkileri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. 1. Azotla gübreleme tekyıllık çimin ot verimini çok önemli derecede artırmıştır. Gübreleme ile ot verimi 162.7 kg/da ' dan 441.8 kg/da ' a çıkmıştır. En düşük verim (162.7 kg/da) azot uygulanmayan parsellerde, en yüksek verim (441.8 kg/da) ise dekara 20 kg azot verildiğinde elde edilmiştir. Aynı şekilde,.,-'' verim üzerinde tohum miktarlarının da çok önemli etkisi olmuştur. En yüksek verim (372.3 kg/da) dekara 2 kg tohum atıldığında elde edilmiştir. Ancak dekara 1, 2 ve 3 kg tohum atılan parsellerin verimleri (372.0, 372.3 ve 370.9 kg/da kuru ot) arasında istatistiki olarak önemli derecede bir farklılık bulunamamıştır. Dekara 4 kg tohum atıldığında ise verim çok önemli sevyede düşerek 326.2 kg/da ' a inmiştir. Tekyıllık çimin ot veriminde azot x tohum miktarı i nteraks iyonunun çok önemli etkisi olmuş, en yüksek verim dekara 3 kg tohum atıldığında ve 10 kg azot uygulandığında (536.9 kg/da) elde edi lmiştir. 2. Azotla gübreleme otun ham protein oranını çok önemli derecede etkilemiş ve ham protein oranı gübrelemeyle 2.4 kat artarak % 9.81'den % 23.14'e yükselmiştir. En fazla.1 1 azot verilen (25 kg N/da) parsel lerden biçilen otta en yüksek ham protein oranı {% 23.14} belirlenmiştir. Tohum miktarı da otun hain protein oranını çok önemli seviyede etkilemiştir. Ekirn dozu yükseldikçe ottaki ham protein oranı da yükselmiştir. Bu yüzden en yüksek ham protein oranı {% 16.79), dekara en fazla tohum atılan (4 kg/da) parsellerin otunda tespit edilmiştir. Dekara 1, 2 ve 3 kg tohum ekilen parsellerden hasat edilen tekyıllık çim otlarındaki ham protein oranları ise sırasıyla % 14.59, % 15.21 ve %16.40 olmuştur. Tekyıllık çimin ham protein oranında azot x tohum miktarı interaksiyonunun çok önemli etkisi olmuştur. En yüksek ham protein oranına, dekara 3 kg tohum ekilen ve 25 kg azot uygulanan parsellerde {% 27.39) ulaşı Imıstır. 3. Tekyıllık çimin azotla gübrelenmesi dekardan elde edilen otun ham protein verimini çok önemli derecede artırmıştır. Gübreleme ile ham protein verimi 15.9 kg/da 'dan 97.7 kg/da 'a kadar yükselmiştir. En yüksek ham protein verimi (97.7 kg/da) dekara 20 kg azot uygulandığında elde edilmiştir. Ham protein verimi üzerinde dekara atılan tohum miktarının önemli bir etkisi olmamıştır. Ancak en yüksek ham protein verimi (61.6 kg/da) dekara 3 kg tohum atılan parsellerde bulunmuştur. Ham protein veriminde azot x tohum miktarı interaksiyonunun ise çok önemli etkisi olmuş ve en yüksek ham protein verimi dekara 3 kg tohum ekilen ve 20 kg azot uygulanan parsellerden (108.7 kg/da) elde edilmiştir. 4. Azotla gübreleme tekyıllık çim otunun ham kül oranına çok önemli etki yapmıştır. En yüksek ham kül oranına {% 9.96) hiç azot verilmeyen parsellerin otunda ulaşılmıştır. Azot verildikçe otun ham kül oranı düşmüştür {% 7.93- 8.92). Ham kül oranı üzerinde dekara atılan tohum miktarı da çok önemli etki yapmış ve en yüksek ham kül oranı {% 9.06) dekara 1 kg tohum atıldığında elde edilmiştir. Tekyıllık çimin ham kül oranı üzerinde azot x tohum miktarı interaksiyonunun önemli etkisi olmuştur. En yüksek ham külIll oranı {% 10.89) dekara 1 kg tohum atıldığında ve hiç azot verilmediğinde elde edilmiştir. Bir yıllık deneme sonuçlarına göre, Erzurum ve benzeri ekolojilerde tekyıllık çim bitkisinden en yüksek ham protein ve kuru ot verimi elde etmek için dekara 10 kg azot ile birlikte 2 veya 3 kg tohurn atılmalı, en yüksek ham protein oranı için ise 3 kg/da ekim dozu olacak şekilde dekara 25 kg azot verilmelidir. Yalnızca otun mineral maddesi (ham kül) göz önüne alındığında ise azot uygulanmadan dekara 1 kg tohum atılmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research was carried out in irrigated area of The University of Atatürk College of Agriculture, Erzurum. Six different N concentrations (0, 5, 10, 15, 20 and 25 kg N/da) and varied four sowing rate (1, 2, 3 and 4 kg seed/da) treated to annual ryegrass ( Lo 1 i um mu 1 1 i f 1 orum Lam.) ev. Multimo. In the research which set up at factorial arrangament in the randomised block design, annual ryegrass was sown at 30 cm row spacing. The effects of nitrogen and seed rate on the hay and crude protein yield with contens of crude protein and crude ash of annual ryegrass were determined in the research. The following results were obtained. l.The nitrogenous fertiliser effected very significantly on hay of annual ryegrass. Yield of hay increased from 162.7 kg/da to 441.8 kg/da with N fertilizing. The lowest (1.62.7 kg/da) and the highest (441.8 kg/da) hay yields were obtained in 0.0 and 20.0 kg N used per decare respectively. The effects of seed rates were very significant on the yield too. The highest yields (372.3 kg/da) were obtained from the seed rate of 2 kg/da but differences between the seed rates of 1, 2 and 3 kg/da (372.0, 372.3 and 370.9 kg/da forrage, respectively) weren't found significant statistically. The hay yield was decrease very significantly at the seed rate of 4 kg/da. The effect of interaction of nitrogen x seed rate was very significant and the highest hay yield (536.9 kg/da) obtained in the plots fertilized with 10.0 kg N/da and sown with the seed rate of 3 kg/da. 2. The crude protein content was effected very significantly with N fertilising and increased about 2.4 times, from 9.81 % to 23.14 %. The highest crude protein content (23.14 %) was obtained from applying of 25 kg N/da. The seed rate effected crude protein content verysignificantly. The highest crude protein content (16.79 %) obtained when four kg/da seed was sown. The crude protein content increased as seed rate increased. When seed rate were used 1. 2, 3 and 4 kg/da. the crude protein contents of hay were obtained 14.59 %, 15.21 %, 16.40 % and 16.79 % respectively. The effects of interaction of nitrogen x seed rate on the crude protein content of annual ryegrass were very significant. The highest crude protein content (27.39 %) was reached when 25 kg N/da and 3 kg seed/da were used. 3. Treatment of nitrogenous fertilizer effected very significantly on the crude protein yield and increased 'crude protein yield from 15.9 kg/da to 97.7 kg/da. Among nitrogen concentrations, the highest crude protein yield (97.7 kg/da) was reached when 20 kg N/da was used.N significant effect of seed rate was found on crude protein yield. The effect of seed rate didn't significant on the crude protein yield. But the highest crude protein yield (61.6 kg/da) was obtained when 3 kg seeds/da were used. The effects of interaction of nitrogen x seed rate on the crude protein yield of annual ryegrass were very significant. The highest crude protein yield (108.7 kg/da) was reached when ;20 kg N/da and 3 kg seed/da were used. 4. Treatment of nitrogenous fertilizer effected very significantly on the crude ash content. Among nitrogen concentrations, the highest ash content (9.96 %) was obtained from nil nitrogen treated plots. The seed rate effected very significantly the crude ash content. The highest value (9.06 %) was obtained from seed rate of 1 kg/da. The effect of interactions of nitrogen x seed rate on the crude ash content of annual ryegrass was significant. The highest crude ash content (10.89 %) was obtained from the treatment of nil nitrogen and 1 kg seed/da. According to the results of a year research, in order to get the highest crude protein and hay yields in Erzurum andVI similar ecological environments 10 kg nitrogen and 2 or 3 kg seed must be used for per decare and for the highest crude protein content 25 kg nitrogen and 3 kg seed must be used. If only crude ash was considered, without nitrogen, one kg seed must be used for per decare.