Sığır gübresinden biyogaz üretimi ve Erzurum koşulları için bir biyogaz tesis tasarımı
  1. Tez No: 24724
  2. Yazar: MEHMET KOBYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada sığır gübresinden değişik sıcaklıklarda (20, 25, 30, 35 C ) biyogaz Üretimi incelenmiştir, ayrıca Erzurum ili meteorolojik verileri kullanılarak bir biyogaz tesis tasarımı yapılmıştır. Değişik sıcaklıklar için zamana göre T T, ve TOM değişimi incelenip ilgili model OAZ, CH f s» 4 eşitlikleri çıkarılmıştır. 35 °C*de 80 g. kuru sığır gübresinden toplam 8.630 litre ve 80 g. yaş gübresinden ise toplam 9.670 litre biyogaz elde edildiği; diğer taraftan sıcaklığın yükselmesiyle T, T ve T0M parçalanma OAZ CH 4 hızının, zamana göre arttığı bulunmuştur. Model leme çalışmalarından elde edilen en önemli sonuç zamana göre T, T değişiminin ikinci derece, G, G ve TOM OAZ CH r GAZ CH 4 4 değişiminin ise birinci derece polinom eşitlikleri ile ifade edilebildiğidir. Biyogaz tesis tasarımı için yazılmış olan bilgisayar programı vasıtasıyla, Erzurum ili için en iyi izolasyon malzemesinin, cam elyafının ve kalınlığının 0.50 metre olduğu tesbit edildi. Ayrıca bugUnktl ekonomik 3 koşul lara göre 37 m / gun biyogaz Üreten bu tesisin toplam maliyeti 37850070 TL. ve Üretilen biyogazm 3 - birim maliyeti 2822 TL / m olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
il SUMMARY In this study, biogas production from cattle manure has been investigated at various temperatures ( 20,25, 30,35°C). Furthermore, a biogas production plant has been designed by using meteorological data of Erzurum city. The changes of T, T and TOM with time for different temperatures OAZ CH ^ 4 have been investigated and related model equations have been derived. It has been found that, at 35 ~C, 8.630 1 of total biogas volume has been obtained from 80 g dry cattle manure while 9.6701 has been obtained from 80 g wet manure. On the other hand, it has been determined that by increasing the temperature, T, T and bi odegradat j on OAK CH 4 rate of TOM increase also with respect to time. The most important result of modelling studies is that. T, T GAZ CH 4 are given as a polynomial function of second degree while G, G and TOM are given as a polynomial of first OAZ CH 4 degree with respect to the time. By means of a computer program written for a biogas plant design, it has been determined that the best isolation metarial for Erzurum city was glass wool with optimum thickness of 0.5 meter. According to actual economic conditions total investment of 3 a biogas production plant with a capacity of 37 m / day has been calculated as 37850070 TL. and production cost of biogas has been calculated as 2822 TL. / m.