Çocuklara uygulanan farklı otur-uzan esneklik testlerinin karşılaştırılması
Comparision of Different Sit and Reach Tests in Children
  1. Tez No: 247232
  2. Yazar: İLTER ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Araştırmada, erkek ve kız çocukların esnekliğini belirlemek ve değerlendirmek için fiziksel uygunluk test bataryalarında uygulanan üç farklı otur-uzan esneklik protokolünün incelenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmaya 6-11 yaş grubunda 112 erkek 106 kız toplam 218 çocuk gönüllü olarak katılmış, bütün katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı ölçülerek ve vücut kitle indeksleri hesaplanmıştır. Çocukların hamstring esneklik ölçümü goniometre ile belirlendikten sonra standart otur-uzan, modifiye sırt koruyucu otur-uzan, ve V otur-uzan esneklik testleri iki kez uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine and compare three different sit and reach tests to determine hamstring flexibility protocol in physical fitness test batteries for boys and girls.First, the height and weight of the 218 volunteer students, 112 of whom were boys and 106 girls, were measured and their BMI were calculated. After determining the students? hamstring flexibility with goniometer, the traditional sit and reach test, the V sit and reach test, the modified back saver sit and reach test, and passive straight leg raise were administered twice to all 218 children (112 boys and 106 girls ) on the same day.