Hayvancılık işletmelerinde teknik ve finansal verilerin tutulmasına ve değerlendirilmesine yönelik bir bilgisayar yazılımı
Development of a software program for storing and evaluating technical and financial data in livestock breeding enterprises
  1. Tez No: 247231
  2. Yazar: İZZET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada hayvansal üretimde işletmelerin teknik ve finansal verilerinin bir arada gerçekleştirilebileceği bir yazılım programının geliştirilmesi amaçlanmıştır.Hayvancılık işletmelerinde teknik ve finansal verilerin tutulmasına yönelik yazılım programı geliştirilmesi amacıyla ?Borland Delphi 7.0? (Borland Delphi Enterprise Version 7.0) programlama dili kullanılmıştır. Sığırlara ait bilgilerin tutulması için ?Microsoft SQL Server? veri tabanı kullanılmıştır.Gerçekleştirilen yazılım programı ile hayvancılık işletmelerinde gerekli olan süt verimi, döl verimi ve pedigri kayıtlarının oldukça görsel ve kolay takip edilebileceği bir programın rahatlıkla yapılabileceği ortaya konuldu. Ayrıca işletmelerin teknik verilerinin yanında en az onun kadar önemli olan finansal verilerinin aynı programla entegre edilebileceği ve bu verilerin Türk vergi mevzuatına uygun olarak rahatça tutulabileceği belirlendi. Gerçekleştirilen yazılım programının işletmeler için önemli kolaylık ve avantajlar sağlayacağı ortaya konuldu.Bu çalışma ile Türkiye şartlarında hayvancılık işletmelerinin kullanabileceği fonksiyonel yazılımların rahatlıkla gerçekleştirilebileceği, bu alandaki çalışmaların ve denemelerin yaygınlaşması ile hayvansal üretimde verim artışlarının yanı sıra Türkiye ekonomisine önemli katkı ve avantajlar sağlamanın mümkün olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to develop a software program where technical and financial data can concurrently be stored in Livestock breeding enterprises?Borland Delphi 7.0? (Borland Delphi Enterprise Version 7.0) programming language has been used for development of a software program for storing technical and financial data in livestock breeding enterprises . ?Microsoft SQL Server? database has been used for storing information related to cattle.The actualized software program revealed that it shall be easy to prepare a program, with which the milk yield, reproduction data and pedigree records required in Livestock breeding enterprises can be followed-up visually and easily. Furthermore, it is also determined that in addition to the technical data of the enterprises, the financial data, which is at least as important as that, can be integrated into the same program and these data can easily be stored in accordance with the Turkish tax legislation. It is revealed that the prepared software program shall provide significant convenience and advantage to the enterprises.With this study, it is concluded that the functional software that can be used by the livestock breeding enterprises can easily be prepared under the conditions prevailing in Turkey and with the dissemination of studies and trials in this field it shall be possible to make a considerable contribution and bring an advantage to the Turkish economy.