Et ve bazı et ürünleri ile soğuk hava depolarında pseudomonas türlerinin izolasyonu ve identifikasyonu
Isolation and identification of pseudomonas species in meat and meat products and cold storage depots
- Tez No: 247233
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada materyal olarak Konya ilinde faaliyet gösteren kasap ve marketlerden sağlanan parça et, kıyma, sosis, tavuk but, tavuk göğüs, hamburger köfte, inegöl köfte, sucuk, tavuk sosis, tavuk hamburger ve tavuk inegöl köfte kullanıldı. Toplam 166 adet et ve et ürünü analize alındı. Örneklerde Pseudomonas izolasyon ve idnetifikasyonu ile toplam bakteri sayımları yapıldı. Ayrıca Konya ilinde faaliyet gösteren 6 adet süpermarket, kasap ve mezbahanın soğuk hava depolarından hava örnekleme yapıldı. Toplam 36 örnekte de, Pseudomonas izolasyon ve identifikasyonu ile toplam psikrofilik aeorbik ve toplam mezofilik aerobik bakteri sayımları yapıldı. Çalışma protokolü S.Ü. Veteriner Fakültesi etik kurulu tarafından onaylandı.Parça et, kıyma, sosis, tavuk but, tavuk göğüs, hamburger köfte, inegöl köfte, sucuk, tavuk sosis, tavuk hamburger ve tavuk İnegöl köfte örneklerinde TAMB sayıları median olarak sırasıyla 5,76; 7,86; 5,79; 6,72; 6,70; 6,41; 5,89; 5,76; 6,32; 6,25 ve 6,65 log10 kob/g düzeylerinde belirlendi. Aynı sırayla Pseudomonas spp. sayıları ise median olarak 3,46; 4,89; 3,60; 4,32; 3,60; 4,69; 3,18;
Özet (Çeviri)
In this study, totally 166 meat and meat products?s samples including boneless meat, minced meat, sausage, chicken tight, chicken breast, hamburger, Inegol meat ball, traditional Turkish sausage, chicken sausage, chicken burger and chicken Inegol meat ball obtained from butchers and markets in Konya region used as material. Pseudomonas isolation and identification from samples and total bacteria counts from samples were performed. In adition air sampling were performed from cold storage depots of supermarkets, butchers and abattoirs in Konya region. Totally 36 air samples from six different cold storage depots were analyzed for Pseudomonas, total mesophilic bacteria and total psychrophilic bacteria. The research protocol was approved by Ethic Committee of Faculty of Veterinary Medicine, Selcuk University.Median values of total mesophilic bacteria counts from samples were determined as 5,76; 7,86; 5,79; 6,72; 6,70; 6,41; 5,89; 5,76; 6,32; 6,25 and 6,65 log10 cfu/g for boneless meat, minced meat, sausage, chicken tight, chicken breast, hamburger, Inegol meat ball, traditional Turkish sausage, chicken sausage, chicken burger and chicken Inegol meat ball respectively. Median values of Pseudomonas counts from samples were determined as 3,46; 4,89; 3,60; 4,32; 3,60; 4,69; 3,18;