Kemik iliği yetersizliği olan hastalarda trombosit konsantresi tedavisi ile alınan sonuçlar ve trombosit direncinin araştırılması
Results of thrombocyte concentrate treatment and evaluation of platelet refractoriness in patients with bone marrow insufficiency
  1. Tez No: 24725
  2. Yazar: OSMAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU ATAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Ülkemiz sulu tarım alanlarında yüzey sulama yöntemleri başta olmak üzere, yağmurlama sulaması da gittikçe genişleyen bir uygulama alanı bulmaktadır. Bunun yanısıra sistemi oluşturan unsurlar da yurt içinde üretilip teknik özellikleri belirlenmektedir. Ancak yöntem ne olursa olsun, sulamadan beklenen yararın elde edilmesi herşeyden önce, karşılaşılan koşullara uygun sistemin projelenmesi, tesisi ve işletimine bağlıdır. Son yıllarda yağmurlama sulama sistemi ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Fakat konuyu tümüyle ele alan araştırma sayısı fazla değildir. Özellikle bu modern sistemi benimseyen çiftçi sayısının son yıllarda hızla artması ve GAP projesi gibi tarım alanlarını sulamaya açan çalışmaların çoğalmasıyla konuyla ilgili çalışmalar daha büyük bir önem kazanmıştır. Bu çalışmada bütün bunlar dikkate alınarak, anlaşılır bir şekilde açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, konu genel anlamda verildikten sonra, yağmurlama sistemini oluşturan kısımlar ve özellikleri, sistemin projelenmesi için gerekli bilgiler ve masraf analizi ile sistemin diğer ilkel sistemlerle değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In irrigated agricultural areas of our country, sprinkler irrigation, especially surface irrigation has widely application areas. In addition to this, component parts of the system are also made in Turkey and its technical features are defined. Yet, no matter what the method is, getting benefits expected from irrigation depends on the project of the system being suitable mainly to the conditions, foundations and management. In recent years, various researches related with sprinkler irrigation system have been done. But, the number of these researches invalued the subjects completely is rather less-especially with the fact that the number of the farmers who appropriate this modern system is getting increased in recent years and the studies apening the agricultural fields to irrigation increase, the studies and researches related with this subject began to get much were importance. Regarding all these facts, illustrative informations are given clearly in this study. In This study brought out 4 sections, the subject is given in general meaning and then component parts of the sprinkler system and its features, essential informations for projecting of the system and its expense analysis and comparative informations with other primitive systems are presented.