Bazı et ürünlerinde E. coli 0157:H7 varlığının araştırılması
Investigations on the presence of E.coli O157:H7 in some meat products
  1. Tez No: 247247
  2. Yazar: DUYGU BALPETEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırmada materyal olarak Konya ilinde faaliyet gösteren market, kasap ve diğer satış noktalarından satın alınan sucuk, sosis, salam, hamburger, İnegöl köfte, pastırma, kıyma ve kanatlı göğüs ve but etleri kullanıldı. Toplam olarak 173 numune analize alındı. Bütün numuneler toplam aerop mezofilik, koliform bakterisi, E. coli ve E. coli O157:H7 yönünden incelenerek istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışma protokolü S.Ü. Veteriner Fakültesi etik kurulu tarafından onaylandı.Araştırmada tüketime sunulan dondurulmuş ve soğutulmuş hamburger ve inegöl köfteler ile sucuk, sosis, salam, pastırma, kanatlı göğüs, but etleri ile kıyma numunelerinde tespit edilen toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB) sayısı ortalama olarak sırasıyla 6.40; 6.12; 5.47; 5.93; 5.46; 5.75; 2.15; 5.85; 7.29; 6.74 ve 7.80 log10 kob/g belirlendi. Kanatlı göğüs, but etleri ile kıyma numunelerinde tespit edilen değerlerin Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği'nde belirtilen değerlerden yüksek olduğu belirlendi.Araştırmada analize alınan dondurulmuş ve soğutulmuş hamburger ve inegöl köfteler ile sucuk, sosis, salam, kanatlı göğüs, but etleri ile kıymalarda ortalama olarak sırasıyla 3.13;3.75;4.44; 5.10; 3.44; 1.85; 3.11; 3.14 ve 4.28 log10 kob/g koliform bakterisi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, sucuk (fermented sausage), sausage, salami, hamburger meat, İnegöl meat ball (a type of meat ball shaped like a finger and named after İnegöl town of Bursa province), pastrami, ground meat and brisket and haunch of poultry bought from markets, butcher and other points in Konya were used as material. Totally 173 sample were taken to be analyzed. All the samples were assessed statistically in terms of aerobic mesophilic, coliform bacteria, E. coli, E.coli O157 and E. coli O157:H7. The research protocol was approved by Faculty of Veterinary, Selcuk University.The averages of total aerobic mesophilic bacteria ( TAMB) in the frozen and refrigerated hamburger and İnegöl meat balls, sucuk (fermented sausage), sausage, salami, pastrami, brisket and haunch meat from poultry offered for consumption were determined as 6.40; 6.12; 5.47; 5.93; 5.46; 5.75; 2.15; 5.85; 7.29; 6.74 and 7.80 log10 cfu/g, respectively. It was found out that the values determined for brisket and haunch meat and ground meat are higher than the values indicated in Microbiological Criteria Notification of Turkish Food Codex.In this study, the average amount of bacteria determined in frozen and refrigerated hamburger and İnegöl meatballs and sucuk, sausage, brisket and haunch meat from poultry are 13;3.75;4.44; 5.10; 3.44; 1.85; 3.11; 3.14 and 4.28 log10 cfu/g, respectively. No coliform bacterium was found in pastrami samples.The number of E.