Bazı fermente et ürünlerinden izole edilen pediococcus suşlarının metabolik ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi ve yeni bir metodla bakteriosinin kısmi purifikasyonu ile aktivitesinin tespiti
  1. Tez No: 55258
  2. Yazar: MUSTAFA AŞKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
BAZI FERMENTE ET ÜRÜNLERİNDEN İZOLE EDİLEN PEDIOCOCCÜS SUŞLARTNTN METABOLİK VE ANTİMİKROBİYAL AKTİVİTELERİNİN İNCELENMESİ VE YENİ BİR METODLA BAKTERİOSİNİN KISMİ PÜRİFİKASYONU İLE AKTTVİTESİNİN TESBİTİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa AŞKAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat, 1996 ÖZET Araştırmada, piyasada satılan bir çok farklı markadaki sucuk sosis ve salamlardan starter kültür olarak bilinen 35 adet suş laboratu varda izole edilmiş ve identifikasyonu sonucunda bu suşlarının 30 adedinin starter bakteri olan Pediococcus acidilactici ve 5 adedininde Pediococcus halophilus suşları oldukları tesbit edilmiştir. îzole edilen pediokok suşların üretmiş oldukları laktik asit, Hidrojen peroksit ( H2O2 ) ve Hidrojen Sülfür ( H2S ) gibi metabolit ürünlerin ve bakteriosin ve/veya bakteriosin benzeri antimikrobiyel maddelerin, fermente et ürünleri üzerindeki metabolik ve antimikrobiyel aktiviteleri baz olarak alınmıştır. Bu metabolitlerin ve bakteriosin benzeri maddelerin antimikrobiyel aktiviteleri, besinlerde patojenik etkiye sahip olan Gram-pozitif ve Gram- negatif ve ayrıca bakteriosin üreten Gram-pozitif bakteri olan Laktik Asit Bakterileri üzerlerinde denenmiştir. Araştırma sonucunda, Pediococcus acidilactici ve Pediococcus halophilus suşlarının oluşturdukları asit oranları tesbit edilmiş ve yüzde asitlikleri saptanmıştır. Suşların metabolit ürün olarak oluşturduğu Hidrojen peroksit ( H202)'in optikal yoğunluğu spektrofotometrik olarak saptanmış ve Hidrojen Sülfür ( H2S ) ise kalitatif olarak değerlendirilmiştir. VBesinlerde bakterilerin bioprezervatif olarak kullanılabilmesi, onların genel olarak laktik asit ve bakteriosin üretmelerine bağlı olmaları sebebiyle, suşların bazı patojen ve kontaminant bakterilere karşı olan antagonistik etkileri araştırıldı. Bu testlerde patojen ve kontamine organizmalar olarak Escherichia coli, Bacillus subtilis, Staphylococcus aures koag.(+) ve Staphylococcus aureus koag.(-), Pseudomonas fluoresceins, ve Aerobacter aeroginose; flora içerisinde bulunan birbirine yakın organizmalar olarak da Lactobacillus plantarum A13L, Lactobacillus plantarum B14L, Pediococcus pentosaceus C9S ve Pediococcus pentosaceus C30S suşları kullanılmıştır. Ayrıca bu dört laktik asit suşlannın da (L. plantarum A13L ve B14L ve P. pentosaceus C9S ve C30S ), izole edilen suşlar üzerindeki antimikrobiyel etkinlikleri araştırılmıştır. Antimikrobiyel aktivitenin belirlenmesinde agar kuyu difüzyon yöntemi uygulanmıştır. Suşlar, Eliker besiyerinde 37°C'de 24 saat inkübe edildi. Suşlar metodta açıklandığı gibi içerisinde indikatör organizma bulunan katı agar besiyerindeki açılan kuyulara ekilip, 24 saat inkübe edilerek antagonistik etkileri saptanmıştır. Deney sonucunda suşların çoğunun test bakteriler üzerinde antimikrobiyel etkisi gözlenmiştir. Ancak sadece S. aureus koag. (+) 'in üç susuna karşı bir etki saptanamamıştır. Laktik asit bakterilerinin en belirgin antagonistik etkiye sahip ürünü olan bakteriosin ve/veya bakteriosin benzeri maddelerin antimikrobiyel etkileri de yine aynı indikatör organizmalar ( E. coli, B. subtilis, S. aures koag.(+) ve S. aureus koag.(-), P. fluorescens, ve A. aeroginose; flora içerisinde bulunan birbirine yakın organizmalar olarak da, L. plantarum A13L, L. plantarum B14L, P. pentosaceus C9S ve P. pentosaceus C30S suşları ) üzerinde araştırılmıştır. Antagonistik etkinin tesbitinde şimdiye kadar literatürde denenmiş bir metodla ve geliştirilen kombine bir metod denenmiştir. Suşların bakteriosin ve/veya bakteriosin benzeri maddeler ürettiği ve bu maddelerinde test bakteriler üzerinde antimikrobiyel etkinlikleri olduğu saptanmıştır. Deney sonuçları, bu metodla daha iyi bakteriosin üretilebilineceği ve antagonistik etkisinin daha iyi tesbit edilebilineceğini ortaya koymuştur. Bilim Kodu : Biyoloji (401-02-00) Anahtar Kelimeler : Fermente et ürünleri, Pediococcus acidilactici, Pediococcus halophilus, metabolit ürünler, bakteriosin, antimikrobiyel aktivite Sayfa Adedi : 111 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yavuz Beyatlı VI
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF METABOLIC AND ANTIMICROBIAL ACTIVITIES OF PEDIOCOCCUS STRAINS AND PARTIAL PURIFICATION OF BACTERIOCIN OR BACTERIOCIN- LIKE SUBSTANCES PRODUCED BY THESE ORGANISMS USING A NEW METHOD ISOLATED FROM FERMENTED MEAT PRODUCTS ( M. Sc. Thesis) Mustafa AŞKAR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 1996 ABSTRACT In our research, 35 strains have been isolated in our laboratory from different labels of sausage products. These strains are known as a starter culture. At the end of the identification, it was found that 30 strains were Pediococcus acidilactici which are a starter lactic acid bacteria, and 5 strains were Pediococcus halophilus which are a non-starter lactic acid bacteria. The metabolic and antimicrobial activities of metabolites such as lactic acid, hidrojen peroxides and hidrogen sulfure and bacteriocin or bacteriocin-like substances produced by Pediococcus strains have been taken as a basis for this study. The antimicrobial activites of metabolites and bacteriocin or bacteriocin-like substances have been examined on the food-born pathogens and contaminants of gram-positive and gram- negative bacteria and some gram-positive lactic acid bacteria. As a result of the research, acid ratios and acidicity percentage for Pediococcus acidilactici and P. halophilus strains have been determined. The optimal densities of hydrogen sulfure and hydrogen peroxide which VIIhave been produced by strains as a metabolite product have been identified. Because the use of bacteria in foods as a biopreservative depends mainly on the production of lactic acid and other metabolites production, the antagonistic effects of strains against some pathogenic, contaminant and some closely related bacteria were searched. In these tests, as a pathogenic and contaminant bacteria, Escherichiae coli, Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus koag.(+), Staphylococcus aureus koag.(-), Aerobacter aerogenes ve Pseudomonas fleuroscens strais, and as a non- closely related bacteria Lactobacillus plantarum A13L, L. plantarum B14L, Pediococcus pentosaceus C9S ve P. pentosaceus C30S strains were used. Also, antimicrobial activities of these four lactic acid strains have been examined. Agar diffusion method was used in determining the antimicrobial activity. Strains were incubated at 37°C during 24 hours in Elliker broth. We have found that all strains had an antimicrobial activity against test bacteria except three strains of S. aureus koag.(+). In this research, inhibitor activity of bacteriocins or bacteriocin-like substances against some pathogenic bacteria such as E. coli, B. subtilis, S. aureus koag. (+), S. aureus koag. (-), A. aerogenes ve P. fleuroscens strais, and closely relatd bacteria such as L. plantarum A13L, L. plantarum B14L, P. pentosaceus C9S ve P. pentosaceus C30S strains by a method using anaerobic jar, and a new method modified in our laboratory have also examined. We have found the antimicrobial activity of some isolated strains against these test organisms. Science code : Biology ( 401-02-00 ) Key words : Fermente et ürünleri, Pediococcus acidilactici, Veâiococcus halophilus, metabolit ürünler, bakteriosin, antimikrobiyel aktivite Page number : 111 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yavuz Beyatlı VIII