Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin iş sağlığı ve iş güvenliği durumlarının incelenmesi
The analysis of the occupational health and safety conditions of the nurses who are working at a university hospital
  1. Tez No: 247261
  2. Yazar: ESMA YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Araştırma, bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 729 hemşire, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden, izinli olmayan 500 hemşire oluşturmuştur. Veriler, tanıtıcı ve mesleki özellikleri içeren 12 sorudan oluşan bilgi formu, iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili 67 soruluk anket formu ve iş güvenliği ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde yüzdelik, standart sapma, Oneway Anova testi, Tukey HSD testi, Student t testi, ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research, being descriptive, has been made in order to determine the occupational health and safety conditions of the nurses who are working at a university hospital. The population of the research consists of 729 nurses and the sample consists of 500 nurses who have accepted to participate in the research and who were not on leave of absence. Data were collected via the information form consisting of 12 questions which include introductory and occupational features, the survey form consisting of 67 questions regarding occupational health and safety and via occupational safety scale. Percentage, standard deviation, Oneway Anova test, Tukey HSD test, Student t test and chi-square test have been used for the statistical analysis of the data.