Kariyer planlama ve geliştirme uygulamalarına ilişkin özel hastanede çalışan hemşirelerin görüşleri
The opinions related to career planning and developing applications of the nurses who works at a private hospital
  1. Tez No: 247260
  2. Yazar: EBRU SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sağlık kuruluşlarının en geniş çalışan grubu olan hemşirelerin, amaç ve hedeflerinin kurumun amaç ve gereksinimleri ile eşleştirilerek kurumsal değişikliklere hazırlanması ve onların kariyer hedefleri için daha fazla sorumluluk alabilecekleri yetki düzeyine getirilmesi son derece önemlidir.Araştırma, İstanbul ilinde Özel Medicana Hastaneler Grubu'nun Avrupa ve Anadolu yakasındaki şubelerinde çalışan hemşirelerin kariyer planlama ve geliştirmeye ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür ışığında hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, kurumlar da çalışan, iki aylık deneme süresini doldurmuş 300 hemşire, örneklemi araştırmaya katılmayı kabul eden 237 hemşire oluşturdu.Elde edilen bulgulara göre; hemşirelerin %50.2'si kurumlarında kariyer planlama ve geliştirme uygulamasının olmadığını, %40.9'u kurumdaki açık pozisyonlar için bilgilendirme yapılmadığını, %67.1'i üst pozisyona getirilmelerinde yetenek ve performansın dikkate alındığını, %48.1'i kurumlarda ve hemşirelik hizmetlerinde kariyer planlama ve geliştirmeye yönelik uygulamalardan, kurs ve seminerlere katılımın sağlandığını belirttikleri saptanmıştır.Hemşirelerin kariyer planlama ve geliştirme ile ilgili kurumdan beklentileri arasında %58.2'si sürekli eğitim programlarının düzenlenmesini ve %56.1'i kariyer planlama ve geliştirmenin hemşirelik mesleğine katkı sağlayacağını belirttiği, hemşirelerin %38.0'i kurumdaki kariyer planlama ve geliştirme uygulamalarını yetersiz olarak değerlendirdiği, %38.3'ü ise hemşirelikte kariyer planlama ve geliştirme için sürekli eğitim programlarının düzenlenmesi gerektiğini önerdikleri saptanmıştır.Hemşirelerin kurumdaki kariyer faaliyetleri ile, pozisyon, yaş, eğitim durumu, toplam çalışma süresi, kurumdaki çalışma süresi ve aynı pozisyonda çalışma süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
It is extremely important that, have been promoted to authority level which they can take more responsibilty for their targets of career, and have been prepared to institutional changes to match the objects and targets of -the nurses who are the largest working group of health foundations- with the objects and necessities of institution.The research has planned as description with the purpose of determination of the opinions of regarding career planning and developing of the nurses who work at the sections ,which are on the asia and europen side, of Private Medicana Hospitals Group in İstanbul country.Questionnaire form which has been prepared as literature has been used as datum collecting tool by researcher.