Bir üniversite hastanesinde iyonizan radyasyon kaynaklarıyla çalışan sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği durumlarının değerlendirilmesi
At A university hospital for health professional working with sources of ionizing radiation occupational health and safety evaluation of state
- Tez No: 399254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Public Health, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada iyonizan radyasyon kaynaklarıyla çalışan sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği durumların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ocak 2013 ve Şubat 2014 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde iyonizan radyasyon kaynaklarıyla çalışan 114 sağlık çalışanına yapılmıştır. Katılanların %68,4'ü radyoloji teknikerleri, % 52,6'sı 31-40 yaş grubunda, % 71,1'i kadın, %55,5'i ön lisans mezunu, %68,4'ü evli, %51,8'i sigara, %79,8'i de alkol kullanmadığını bildirmiştir. Araştırmaya katılanların yaş ortalamaları 36'dır. İncelenenlerin %50,9'unun daha önce tanısı konmuş herhangi bir hastalığı bulunmakta,% 18,0'i halen kullanmakta olduğu herhangi bir ilaç olduğunu belirtmiş, 91,2'sinin araştırma sırasında herhangi bir yakınması bulunmakta, ortalama 11,01±7,4 ve ortanca 9,1(1-29) yıldır görev yaptıkları bölümde çalıştıklarını, %92,1 'i günde 7 saat çalıştıklarını bildirmişlerdir. Görevlerine göre son bir yılda herhangi bir dönemde dozimetri ölçüm sonuçlarında limit aşımı bildirilme durumlarına bakıldığında; sağlık teknikerlerinin %17,1'inde, yakınması olanların % 20,5'inde doz aşımı vardır . Doz aşımı olanların %18,8'i, doz aşım bildirilmemiş olanların ise %81,2'si kişisel koruyucu donanım kullanmadıklarını belirtmişler, radyoloji teknikerlerinin %72,2' i, hemşirelerin ise %11,4'ü kan sayımı sonuçları referans aralıkları dışındadır. İstemsiz düşük yapanların %14,3'ünde, adet düzensizliği olanlarında %18,8'inde son bir yılda herhangi bir dönemde dozimetre ölçüm sonuçlarında limit aşımı bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to evaluate occupational health and safety situation of health workers who are working with sources of ionizing radiation. Research have been made on 114 health professionals working with sources of ionizing radiation at Gazi University Medical Faculty Hospital between January 2013 and February 2014. Participants declared that, 68,4 % of them are radiology technicians and married, 52,6 % are in 31-40 years age group, 71,1 % are women, 55,5 % of them are pre-license graduate, 51,8 % are non-smokers and 79,8 % of them do not dink alcohol. Age average of participants is 36. 50,9 % of examined subjects were diagnosed with the disease, 18 % declared that they were still using at least one drug , 91,2 % have complaints during research.Participants said that they have been working for 11,01 (+-7,4 years) years (median 9,1 [1-29]) averagely in this department. Also they added that 92,1 % of them works 7 hours a day. According to their tasks, last year , in any period, when it is looked at their dosimeter measurement results of limit declaration situations, 17,1 % of health technicians and 20,5 % of complainers have overdose. 18,8 % of those overdose and 81,2 % of those undeclared overdose stated that they did not use personal protective equipment.Meanwhile 72,2 % of radiology technicians and 11,4 % of nurses CBC results are out of reference ranges. 14,3 % of participants having involuntary low and 18,8 % of participants having menstrual irregularities declared overdose in their dosimeter measurement results last year in any period.