İnfertilitenin cinsel yaşam üzerine etkisinin incelenmesi
Studying the effects of infertility on sexual life
- Tez No: 247263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma; infertilite nedeni ile başvuran çiftlerde infertilitenin cinsel yaşam üzerine etkilerini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi.Araştırma; İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Reprodüktif Endokrinoloji Bilim Dalı Tüp Bebek Ünitesi'nde 29 Ocak-07 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini; uzmanlar tarafından yapılan jinekolojik değerlendirme sonucunda infertilite tanısı almış, en az 6 aylık infertilite tedavi öyküleri olan, evli, en az ilkokul mezunu, anamnezlerinde hayatı tehdit edecek kronik bir hastalık öyküsü olmayan, infertilite tedavisinden önce psikiyatrik bir tanı almamış, çalışmaya katılma konusunda gönüllü, toplam 150 çift oluşturmuştur.Araştırmanın verileri; farklı literatürlerden yararlanılarak hazırlanan görüşme formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır.Çalışmaya alınan kadınların yaş ortalaması 30,85±5,02, erkeklerin yaş ortalaması ise 33,82±5,49 olarak saptanmış, ortalama evlilik süreleri 6,64±4,33 yıl olarak bulunmuştur.Kadınların ortalama ACYÖ puanı 13,20±3,96, erkeklerin puanı 9,28±2,97, kadınların ortalama BDÖ puanı 9,93±6,45, erkeklerin puanı 6,97±6,54 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out illustratively in order to examine the effects of infertility on sexual life of couples presenting with infertility.The study was carried out in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, Reproductive Endocrinology division, Unit of IVF; between the dates of 29 January and 7 April 2009. The sample constituted total 150 voluntary couples who were diagnosed with infertility as a result of specialists? gynecologic evaluation, had an infertility history at least for 6 months, were married, were at least primary school graduates, did not have a life-threatening chronic disease history in their medical records and did not have a psychiatric diagnosis before infertility treatment.Data of the study was collected with an interview form prepared by benefiting from different literatures, Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) and Beck Depression Inventory (BDI). Evaluation of the data is made with SPSS 15.0 packaged software.Mean ages of the women and men in the study were determined as 30,85±5,02 and 33,82±5,49, respectively and mean marriage duration was 6,64±4,33 years.It was detected that mean ASEX points of the women and men were 13,20±3,96 and 9,28±2,97, respectively; mean BDI points of the women and men were 9,93±6,45 and 6,97±6,54, respectively.