İnfertilitenin kadınlarda cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of infertility on the quality of sexual life in women
  1. Tez No: 1002025
  2. Yazar: TUĞBA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, infertilite tanısı almış kadınların cinsel yaşam kalitesini incelemektir. Çalışmada, betimsel tarama modeli kullanılarak, İstanbul ili Başakşehir ilçesinde yer alan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi ve İnfertilite Polikliniği'ne başvuran 408 kadından veri toplanmıştır. Örneklem seçimi rastgele yapılmış olup, en az bir yıllık infertilite tedavi geçmişi olan ve belirlenen dâhil edilme kriterlerine uygun katılımcılar araştırmaya dâhil edilmiştir. Veri toplama sürecinde, kişisel bilgi formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) kullanılmıştır. CYKÖ-K, kadınların cinsel yaşam kalitesini değerlendiren 18 maddelik bir ölçektir ve 100 puan üzerinden değerlendirme yapmaktadır. Araştırmada, ölçekten elde edilen puanların analizinde SPSS 27.0 programı kullanılmış; bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA gibi parametrik testler uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, infertilite tanısı alan kadınların cinsel yaşam kalitesinin genel olarak yüksek olduğunu göstermektedir (Ort. = 80,05 ± 10,20). Eğitim düzeyi, gelir seviyesi, çalışma durumu, sosyal güvence ve yaşanılan yer gibi demografik değişkenlerin cinsel yaşam kalitesi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0,05). Ancak fiziksel hastalığı olan kadınların cinsel yaşam kalitesi, fiziksel hastalığı olmayanlara göre daha yüksek bulunmuştur (p<0,05). Araştırma sonuçları, infertilite sürecinin kadınların cinsel yaşam kalitesini büyük ölçüde etkilemediğini ancak fiziksel sağlık faktörlerinin belirleyici olabileceğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, infertilite tedavisi sürecinde kadınların cinsel yaşam kalitelerini destekleyici psikososyal müdahalelere yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the sexual quality of life of women diagnosed with infertility. In the study, data were collected from 408 women who applied to the In Vitro Fertilization Center and Infertility Clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, located in the Başakşehir district of Istanbul, using a descriptive survey model. The sample selection was random, and participants with at least one year of infertility treatment history who met the inclusion criteria were included in the study. During the data collection process, a personal information form and the Sexual Quality of Life Scale for Women (SQOL-W) were used. The SQOL-W is an 18-item scale that evaluates women's sexual quality of life and is scored out of 100. In the analysis of the scores obtained from the scale, the SPSS 27.0 program was used, and parametric tests such as the independent sample t-test and ANOVA were applied. The findings obtained from the study indicate that the sexual quality of life of women diagnosed with infertility is generally high (Mean = 80.05 ± 10.20). Demographic variables such as education level, income level, employment status, social security, and place of residence did not have a significant effect on sexual quality of life (p>0.05). However, women with physical illnesses were found to have a higher sexual quality of life compared to those without physical illnesses (p<0.05). The results of the research suggest that the infertility process does not significantly affect women's sexual quality of life, but physical health factors may be a determining factor. In this regard, it is recommended to include psychosocial interventions that support women's sexual quality of life during infertility treatment.