Yardımcı Üreme Teknikleri ile tedavi olan çiftlerin emosyonel tepkilerinin belirlenmesi
Evaluation of emotional reaction after YUT (Assisted Reproduction Technique)
- Tez No: 247264
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma, daha önce en az bir kez IVF tedavisi görmüş çiftlerin emosyonel tepkilerinin belirlenmesi amacıyla uygulandı.Araştırmanın evreni Ocak-Temmuz 2009 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tüp Bebek ünitesine başvuran çiftler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise en az 1 kez IVF tedavisi görmüş çalışmaya katılmayı kabul eden olasılıksız örneklem yöntemi ile seçilen 80 çift oluşturmaktadır.Araştırmada veriler, hastaların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek için Tanıtıcı bilgiler içeren soru formu ve Yardımcı Üreme Tekniği Uygulamasından Sonra Psikolojik değerlendirme Testi (YÜT-PDT) (Psychological Evaluation Test After the Use of Assisted Reproduction Techniques PET-ART) kullanılarak toplandı. Veri toplama araçları, karşılıklı görüşme yöntemi ile uygulandı. Verilerin dağılımını göstermek için erkek ve kadınların sorulara verdikleri cevapların yüzdelikleri hesaplanmış, verilerin istatistiksel karşılaştırılması için Ki-kare testi, Tek yönlü varyans analizi, student t testi kullanılmıştır.Çalışmada; çiftlerin, her ikisininde IVF tedavisi boyunca emosyonel olarak bu durumdan etkilendikleri, kadınların erkeklere kıyasla daha fazla emosyonel sorun yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to evaluate the emotional reaction of couples who at least had one IVF treatment.The population of the study consisted of couples who applied to Cerrahpasa Medicine Faculty, Infertility unit between january and july 2009. The sample included 80 voluntary couples chosen by improbability sampling method among couples who had ivf treatment at least once.Data of the research was obtained by using a questionnaire form which included social-demographic characteristic and explanatory information of patients, and Psychological Evaluation Test After the Use of Assisted Reproduction Techniques PET-ART. Questionnaires were administered by face to face interview method. To demonstrate variation of data percentage has been calculated over the answer given by man and women to questions and ? 2 square test, one way variance analysis and student test have been applied to compare data statistically.It has been determined that, couples either man and women emotionally have been affected from the situation they are experiencing, and women are encountering more emotional stress rather than men.