Türkiye'de Tendinitis geçiren yarış atlarında klinik ve ultrasonografik bulguların yarış performansıyla ilişkilendirilmesi
Relationship between clinical and ultrasonographical findings and racing performance in racehorses with Tendinitis in Turkey
  1. Tez No: 247295
  2. Yazar: GÜLSÜM ÜLKE KABAKAYA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. SACİT GÖRGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Çalışmada, safkan İngiliz ve Arap yarış atlarındaki metakarpal fleksor tendo lezyonlarında, klinik ve ultrasonografik bulguların atın yarış performansıyla ilişkilendirilmesi ve prognostik önemlerinin ortaya konulması amaçlandı.Metakarpal fleksor tendolarında tendinitis veya peritendinitis saptanan 118 safkan İngiliz (n=62) ve Arap (n=56) atlarına ait, toplam 120 olgu değerlendirildi. Ultrason muayenelerinde, 5-7,5 MHz'lik lineer ve 6 7,5 MHz'lik mikrokonveks problar kullanıldı.Klinik olarak genel ve topallık tanısına yönelik özel muayeneler yapıldı. Ultrasonografik muayeneler palmar metakarpal bölgede, ölçümler eşit mesafeli dört seviyede yapıldı. Olguların yarış kayıtları, yarışa dönme oranları, sakatlanma öncesi ve sonrası koştukları yarış sayıları ile performans skorları bakımından incelendi. İstatistikî değerlendirmelerde SPSS 13.0 programı kullanıldı.Olgulardan 102'sinde (% 85,0) tendinitis (21 fazla gerilme, 55 akut ve 26 kronik tendinitis), 18'inde (% 15,0) peritendinitis saptandı. Tendinitis oluşumunda sakatlanma öncesi 3 aylık dönemde koşulan pist zeminlerinin, yarış sayısı ve mesafelerinin etkili olmadığı (p>0,05), ancak bu dönemde koşulan yarış sayısı ve mesafelerinin tendinitis derecesine etkili olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the relationship between clinical and ultrasonographical findings and racing performance in Thoroughbred and Arabian race horses with metacarpal flexor tendon injury and their prognostic relevance.120 limbs out of 118 race horses (Thoroughbreds n=62, Arabians n=56) with palmar metacarpal pain and/or swelling were included. Five-7.5 MHz linear and 6 7.5 MHz microconvex transducers were used for ultrasonographic examinations.General clinical and lameness examinations were performed. Ultrasonographic examination of the palmar metacarpal region was carried out with measurements on four levels with equal distance to the accessory carpal bone and each other. Ratios of return to racing, race numbers before and after injury and performance scores of these cases were evaluated out of race records. SPSS 13.0 programme was used for statistical analysis.Tendinitis (n=102, 21 strain, 55 acute and 26 chronic tendinitis, 85,0 %) and peritendinitis (n=18, 15,0 %) were diagnosed in 120 cases. There was no correlation between occurrence of tendinitis and race track surfaces, race numbers and distances run three months prior to injury (p>0,05). Nevertheless, there was a significant relation between degree of tendinitis and race numbers, as well as race distances three months prior to injury (p0,05).