İneklerde pneumovagina ve ürovaginanın karşılaşılma sıklığı ve fertiliteye etkisi
The incidence of pneumovagina and urovagina and its effect on fertility in cows
- Tez No: 247294
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL SEYREK-İNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İneklerde kongenital konformasyon bozukluğu, perineal atrofi, güç doğum sonrası rektovaginal yaralanmaları takip eden fistül ve üçüncü derece laserasyonlar sonucu şekillenen pneumovagina ve/veya ürovaginanın uterus hastalıklarına predispozisyon yaratması ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışma ile Tigem Karacabey Tarım İşletmesindeki sütçü ineklerde kongenital veya edinsel perineal yapısal bozukluklar ile pneumovagina ve ürovaginanın insidansı, fertiliteye etkisi, takiben medikal ve operatif tedavi yöntemleri sonrasında sağaltımdaki başarının karşılaştırması amaçlandı. 1537 inek ve düvede yapılan taramada, 193 süt sığırında pneumovagina belirtileri tespit edildi. Çalışma grupları medikal tedavi (Grup 1) (n=113), operatif tedavi (Grup 2) (n=20) ve kontol (Grup 3) (n=60) grubu olmak üzere üç grup oluşturuldu. Medikal tedavi grubu [(ceftiofur hidroklorid (Grup 1a) (n=50), oksitetrasiklin (Grup 1b) (n=63)], olmak üzere iki ayrı alt grupta incelendi. Muayene sonuçlarımıza göre; pneumovagina insidensi % 12,5, ürovaginanın insidensi % 3,1 olarak hesaplandı. Çalışma sonunda pneumovagina gruplarının her birinin gebelik oranları; medikal tedavi % 46,8, operasyon % 65 ve kontrol % 23,3 olarak saptandı. Ürovagina gruplarının gebelik oranları aynı gruplar için sırasıyla % 37,5, % 80,0 ve % 25,0 olarak bulundu. Bu sonuçlar operasyon ile tedavinin, medikal tedaviye kıyasla daha etkili olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Pneumovagina and urovagina occur due to congenital perineal malconformation, perineal atrophy, rectovaginal laceration, or fistula following dystocia and predispose cows to uterine diseases causing serious economic losses. The objective of this study is to determine the incidence and compare the success and their effect on fertility of medical and operative treatments of congenital and acquired perineal malconformation, pneumovagina, and urovagina in the Tigem Karacabey State Farm. According to the study, following the examination of 1537 cows, pneumovagina or urovagina was detected in 193 cows. The study groups were formed as medical treatment group (Grup 1) (n=113), operation group (Grup 2) (n=20), control group (Grup 3) (n=60). Medical treatment group was divided into two subgroups [(ceftiofur hidroklorid (Grup 1a) (n=50), oksitetrasiklin (Grup 1b) (n=63)]. According to the results, the incidence of pneumovagina was 12.5% and urovagina was 3.1%. The pregnancy rates of pneumovagina in the medical treatment, operation and control groups were 46.8%, 65% and 23.3%, respectively. Considering the same groups the incidence of urovagina was 37.5%, 80% and 25%, respectively. The results revealed that the operative treatment might more effective in comparison to medical treatment.