Bazı yöntemsel faktörler ve toprak özelliklerinin toprakların kırılma değeri üzerine etkileri
  1. Tez No: 24731
  2. Yazar: MİNE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma, bazı yöntemsel faktörlerin, yapay toprak briketlerinin kırılma değerinin ölçümü üzerine etkilerini ve bazı toprak özellikleri ile kırılma değeri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat İşletmesi arazisinin 12 farklı mahallinden 0-20 cm derinlikten alınan toprak örnekleri kullanılmıştır. Toprak örneklerinin kil içeriği % 17-32, mil içeriği % 28-52, ince kum içeriği % 15-31, kaba kum içeriği % 4-25, organik madde içeriği % 1.3-3.6, kireç içeriği % 0.2-17.8, elektriki iletkenlik değeri 0.4-2.0 mmhos/cm, pH'sı 7,3-8.6, katyon değişim kapasitesi 20-40 me/100 g, agregat stabilitesi % 18-84, dane yoğunluğu 2,64-2,71 g/cm3, tarla kapasitesi % 22-33, pF 2 nemi % 29-42, likit limiti 34-47, plastik limiti 21-29, plastiklik indeksi 13-20, büzülme limiti 16-23, büzülme indeksi 2-10, doğrusal büzülmesi % 11-15, hacımsal büzülmesi % 43-63, 2-1 mm kuru agregat fraksiyonu % 31-47, 1-0.5 mm kuru agregat fraksiyonu % 21-27, 0.5-0.25 mm kuru agregat fraksiyonu % 8-16, 0.25 mm'den küçük kuru agregat fraksiyonu % 19-38, kuru agregatlar ortalama ağırlık çapı 0.73-0.93 mm arasında bulunmuştur. Briket hacım ağırlığının sağlıklı ölçülebilmesi bakımından kompasla ölçme, parafin ve ava yöntemleri karşılaştırılmıştır. Briket hacım ağırlığı değeri, kompasla ölçme < parafin < cıva olarak elde edilmiştir. En sağlıklı ölçümü parafin yönteminin sağladığı varsayılmıştır. Toprakların kırılma değerleri, normal prosedür ile hazırlanan briketlerde 83-515 mbar ve toprak macunu ile hazırlanan briketlerde 14322-27310 mbar arasında elde edilmiştir. Toprak örneğinin balçıklaştırılması ile kırılma değeri normal prosedüre göre 36-285 kat arasında artmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this study was to determine the effects of some methodical factors on the measurement of the modulus of rupture of artificial soil briquets and the relations between some soil properties and modulus of rupture. Soil samples taken from the 0-20 cm depth of 12 different sites on the farm of the Agricultural Faculty of Atatürk University, Erzurum were used in the work. The clay content of the soil samples varies from 17 % to 32 %, silt content from 28 % to 52 %, fine sand content from 15 % to 31 %, coarse sand content from 4 % to 25 %, organic matter content from 1.3 % to 3.6 %, lime content from 0.2 % to 17.8 %, electrical conductivity between 0.4 and 2.0 mmhos/cm, pH between 7.3 and 8.6, cation exchange capasity between 20 and 40 me/100 g, aggregate stability between 18 % and 84 %, particle density between 2,64 and 2,71 g/cm^, field capacity between 22 % and 33 %, pF 2 moisture content between 29 % and 42 %, liquid limit between 34 and 47, plastic limit between 21 and 29, plasticity index between 13 and 20, shrinkage limit between 16 and 23, shrinkage index between 2 and 10, linear shrinkage between 1 1 % and 15 %, volumetric shrinkage between 43 % and 63 %, 2-1 mm dry aggregate fraction between 31 % and 47 %, 1-0.5 mm dry aggregate fraction between 21 % and 27 %, 0.5-0.25 mm dry aggregate fraction between 8 % and 16 %,