Güneş enerjili havalı toplayıcıların performansı
  1. Tez No: 24732
  2. Yazar: FİKRET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bölümümüz atelyelerinde imal edilen dört farklı tipte güneş enerjili havalı toplayıcının performansları incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Toplayıcıların yutucu yüzeyleri aynı büyüklükte olup, 0,405 m 'dir. tc düzenleri ise değişik şekillerde dizayn edilmiştir. I ve III nolu toplayıcıda iki plaka arasına değişik acıda akışkan saptırıcı lamalar yerleştirilmiştir. II. toplayıcı içi boş iki plaka şeklinde, IV. toplayıcı ise standart boru tipli toplayıcı olarak dizayn edilmiştir. Toplayıcıların ana malzemesi bakırdır. Birleştirme işlemi sarı kaynak veya lehimle yapılmıştır. Yapılan çalışmalar, Şubat - Temmuz ayları arası olmak üzere altı aylık bir süreyi kapsamaktadır. Belirtilen zaman içerisinde toplayıcıların giriş ve çıkış sıcaklıkları ile yüzey sıcaklıklarının yanısıra herbir toplayıcıdan geçen akışkan debileri ölçülmüştür. Meteorolojik bilgiler Fakültemizde kurulan meteoroloji istasyonundan sağlanmıştır. Sonuç olarak aşağıda verilen eğriler çizilmiştir. i) Her ayın seçilen bir günü için toplayıcı çıkış sıcaklıklarının zamanla değişimi ii) Her ayın seçilen bir günü için toplayıcılarda kazanılan ısının zamanla değişimi iii) Genel performans eğrileri Performans eğrileri karşılaştırıldığında I., III. ve IV. toplayıcıların yaklaşık aynı değerlere sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
I l SUMMARY The performances of four different solar air collectors that were designed in our department laboratory were examined and compared with together. The absorber surfaces of these collectors are the same and their areas are equal to 0.405 square meter. Each of the collectors was designed in different ways. The small plates that deviates the direction of the working air were placed between two plates of first and third collectors. The gap between two main plates at second collector is empty. Fourth collector was designed as the pipe type air collector. All of the collectors were made of copper. Solder and yellow weld were used in connection of elements. These works comprised the time of six months (between February and July). Inlet and outlet temperatures of working fluid, the surface temperatures of collectors, and the flow rates of working air in collectors were measured during this time. Meteorological data were obtained from our faculty's meteorology station. At the and of the thesis, the following curves were drawn for solar air collectors; i) General performance curves ii) Outlet temperatures versus time for a day selected from each month iii) Energy gain versus time for a day selected from each a month It has been seen that first, third and fourth solar-air collectors have approximate values when their performances were compared.