Pulmoner arteriyal hipertansiyon tedavisinde kullanılan İloprost, Bosentan ve Sildenafil'in etkilerinde vasküler endoteliyal büyüme faktörünün rolü
Role of vascular endothelial growth factor in effects of Iloprost, Bosentan and Sildenafil that are used in treatment of pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 247327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR SIRMAGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pulmoner arteriyal hipertansiyon (PAH), pulmoner arter basıncında artış ile karakterize ve eğer tedavi edilmezse sağ ventrikül yetmezliğine ve sonuçta da ölüme yol açabilen bir hastalıktır. PAH patogenezinde önemli olan vasküler remodeling gelişiminde büyüme faktörlerinin önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda monokrotalin (MCT) ile pulmoner hipertansiyon oluşturulan sıçanlarda İloprost, Bosentan ve Sildenafil tedavileri sonrasında serum ve pulmoner arter örneklerinde vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF) düzeylerindeki değişiklikler incelenmiştir. Sağ ventrikül basınçları ve sağ ventrikül/vücut ağırlığı oranları kontrol gruplarına göre tedavisiz MCT gruplarında anlamlı derecede yüksek gözlenmiş; tedavili MCT gruplarında ise tedavisiz MCT gruplarına göre anlamlı bir düşüklük gözlenmiştir. Serum VEGF (sVEGF) ve pulmoner arter VEGF düzeyleri (paVEGF); kontrol gruplarına göre tedavisiz MCT gruplarında anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur. Tedavili MCT gruplarında ise sVEGF ve paVEGF düzeyleri tedavisiz MCT gruplarına göre, İloprost grubunda ise ayrıca kontrol gruplarına göre de istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak tedavisiz MCT gruplarında azalmış VEGF düzeyleri ve tedavili MCT gruplarında artmış VEGF düzeyleri sonuçlarımız; prognostik açıdan PH hemodinamisinin VEGF düzeyini artırmaya yönelik tedavi seçenekleri açısından değerlendirilmesinin uygun olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pulmonary arterial hypertension (PAH) is characterized by increased pulmonary artery pressure and causes right ventricle failure and eventually death if left untreated. In vascular remodeling, which is important in PAH pathogenesis, groth factors are thought to play a key role. In our study, we investigated serum and pulmonary artery vascular endothelial growth factor (VEGF) levels after treatment with Iloprost, Bosentan and Sildenafil in monocrotaline (MCT) induced pulmonary hypertensive rats. Right ventricle pressures and right ventricle/body weight ratios were significantly increased in non-treated MCT groups compared with control groups and significantly decreased in treated MCT groups compared with non-treated MCT groups. Serum VEGF (sVEGF) and pulmonary artery VEGF levels (paVEGF) were found to be significantly decreased in non-treated MCT groups compared with control groups. In treated MCT groups, sVEGF and paVEGF levels were significantly icreased compared with non-treated MCT groups and in Iloprost group also compared with control groups. In conclusion, our results, that was displaying decreased VEGF levels in non-treated MCT groups and increassed VEGF levels in treated MCT groups, indicates that evaluating PAH hemodynamics in regard to therapeutic interventions intended for increasing VEGF levels seems to be acceptable.