Aksiller yaklaşımla uygulanan brakiyal pleksus blokajında prilokain ile levobupivakain'in etkilerinin karşılaştırılması''
Comparing the effect of prilocaine and levobupivacaine on brachial plexus block employed by axillary approach
- Tez No: 247328
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Brakiyal pleksus bloğu kolda yapılacak birçok cerrahi işlem için oldukça iyi analjezi sağlayan ve güvenilir bir yöntemdir. Rejyonel anestezide kullanılan lokal anestezik maddelerin etkilerini arttırmak ve blok süresini uzatmak amacıyla pek çok adjuvan ajan kullanılabilir. Biz bu çalışmada el ve ön kol cerrahisi geçirecek hastalarda aksiller brakiyal pleksus blokajında prilokain, prilokain'e eklenen deksametazon ve levobupivakain'in lokal anestezik etkilerini klinik olarak değerlendirmeyi amaçladık. Fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya ASAI-II grubu, 18-60 yaş arası el ve ön kol cerrahisi uygulanacak 45 hasta alındı. Hastalar rastgele 3 gruba ayrılıp 1.gruba 5 mg/kg %2 `lik prilokain % 0.9 NaCl ile toplam 40 ml hacimde olacak şekilde tamamlanarak, 2.gruba 5 mg/kg %2'lik prilokain+8 mg deksametazon (2 ml) % 0.9 NaCl ile toplam 40 ml hacimde olacak şekilde tamamlanarak, 3. gruba 1.5 mg/kg %0.5'lik levobupivakain % 0.9 NaCl ile toplam 40 ml hacimde olacak şekilde tamamlanarak verildi. Blok süresince hastalara yüz maskesi ile oksijen verilip, kalp atım hızı, sistolik, diastolik, ortalama arteriyel kan basınçları, oksijen saturasyon değerleri kontrol, 5, 10, 15, 30, 60. dakikalarda takip edilerek kayıt edildi. Hastaların sensoriyal ve motor blok başlama süreleri ve blok süreleri değerlendirilerek takip edilip kayıt edildi. Hastalar yan etkiler açısından takip edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Gruplar arasında hemodinamik parametreler bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sensoriyal ve motor blok başlama süreleri grup 3'te grup 1 ve grup 2'ye göre daha uzundu. Sensoriyal ve motor blok süreleri bakımından grup 3 hem grup 1 hem de grup 2'ye göre, grup 2 de grup 1' e göre daha uzundu. Fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p?0.01). Elde edilen veriler aksiller pleksus bloğunda deksametazonun uygun hastalarda etkili ve güvenli bir adjuvan ajan olarak kullanılabileceğini, levobupivakainin ise uzun postoperatif analjezi süresi ile ve uzun sürecek cerrahi girişimlerde çok etkili ve hemodinamik bakımdan güvenilir bir lokal anestezik olduğunu ortaya koymuştur.Anahtar kelimeler : Rejyonel anestezi, prilokain, deksametazon, levobupivakain
Özet (Çeviri)
Brachial plexus blocakade is a good method for many surgeries to provide a good analgesia conducted by hand and forearm. Many adjuvant agents were used to enhance the quality of regional blockage and make longer duration of anesthesia. İn this study, we compared the local anesthetics efficacy in clinically of the prilocaine, dexamethasone added to prilocaine and levobupivacaine in axillary brachial plexus on hand and forearm surgery. After approval of the Faculty Ethical Committee, this study was performed on 45 patients of ASA I-II, 18-60 years old who posses no any other health problems. The patients were divided into randomized three groups. 5 mg/kg 2 % prilocaine in 40 ml volume was given to the first group, 5 mg/kg 2 % prilocaine+8 mg dexamethasone ( 2 ml) in 40 ml volume was given the second group and 1.5 mg/kg 0.5 % levobupivacaine in 40 ml volume eas given the third group. In each group, patients? heart rate, systolic, diastolic, average blood pressure, O2 saturation were monitored and recorded at kontrol, 5th , 10th , 15th, 30th, 60th minutes. Data relating to the onset time of sensory and motor blockade of patients as well as the duration of blockade of those were saved. All patients were constantly monitored in terms of the side effects. Obtained data were evaluated statically The findings revealed that there was no statistically significant difference between the groups in terms of hemodinamic parameters (p>0.05). The onset time of sensorial and motor blockade in group 3 was longer than that in both group 1 and group 2. The duration of sensorial and motor blockade in group 3 was longer than that in other two groups; additionally it was longer in group 2 than the one in group 1. A statistically significant difference was found in this case (p?0.01). Based on the obtained data, dexamethasone in axillary blockage can be effectively and reliably used for appropriate patients as an adjuvant agent. Furthermore, the findings showed that levobupivacaine that has a long time of postoperative analgesia can be considered as a reliable local anesthetics based upon hemodinamic responses and an effective one even in attempts to long surgeries.Key words : Regional anesthesia, prilocaine, dexamethasone, levobupivacaine