Türkiye'de yeşil çay üretimim ve farklı sürgün dönemlerinde üretilen yeşil çayların bazı özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 24733
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ YUSUF GÖKALP
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Araştırmada, ülkemizde ilk defa imalatı yapılan yeşil çay ürününün özellikleri üzerinde durulmuş ve üretim şartlarının optimizasyonu amaçlanmıştır. Araştırmada 1986 ve 1990 yıllarının 1., 2. ve 3. sürgün dönemlerinde ve her sürgün döneminin başı, ortası ve sonunda üretilen yaş çaylar materyal olarak kullanılmıştır. 1990 yılında yeşil çay üretiminin bazı aşamalarında kısmen değişiklik yapılarak, ülkemiz şartlarına uygun yeşil çay üretiminin optimizasyonuna çalışılmıştır. Optimizasyon sonucunda daha kaliteli yeşil çay üretilirken, 1986 yılında % 18.5-20 arasında değişen randıman 1990 yılında % 17.8-18.9 arasına düşmüştür. Tasnifsiz yeşil çaylarda su oranı % 3.7-4 arasında belirlenirken, tasnifli yeşil çaylarda ise % 4.7-4.8 olarak tespit edilmiştir. On sınıfa ayrılan tasnifli yeşil çaylardaki volum ağırlığı en düşük 140 g/500 mi, en yüksek 270 g/500 mi olarak belirlenmiştir. Farklı sürgün dönemlerinden 1. sürgün döneminde elde edilen yaş çayların en kaliteli yeşil çay üretimine uygun olduğu tesbit edilmiştir. Sürgün dönemi içinde ise, sürgün dönemi başının sürgün döneminin diğer zamanlarına göre daha kaliteli yeşil çay üretimine uygun olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, yeşil çay prosesi sahasında yurdumuzda yoğun araştırmalar yapılmasının yararlı olacağını da göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Quality characteristics of processed green tea was studied and the process optimization was tried to set up for this product which was started to produce in Turkey recently. For the research work fresh tea shoots of 1st, 2nd and 3rd shooting period of the years of 1986 and 1990 was used as the material. In each shooting period the tea material of the beginning, middle and end of the shooting period was taken and processed. In 1990, the green tea processing method was somewhat changed, considering the equipments and the processing conditions, and whole process was tried to optimize. After this optimization green tea having some better quality characteristic was produced. But, due to somehow fastidious selection of the fresh green tea and the changing of the processing set ups, total processed green tea yield dropped from 18.5-20 % to 17.8-18.9 % for 1986 and 1990 respectively. Water content of the processed and nonclassified tea was between 3.7-4.0 %, this value reached to 4.7-4.8 % after the green tea classification. Mass to volume ratio of 10 classes of the green tea were ranged minimum 140 g/500 ml to maximum 270 g/500 ml. Among the shooting periods 1 st. shooting period gave the best quality processed green tea products. In each shooting period, always tea of the begining of the shooting period resulted better quality green tea than the period of the middle and the end. Findings of this research work indicates that we should have to carry much more research works in the green tea processing technology in our contry.