Eskişehir bölgesinde 40 yaş üstü popülasyonda optik disk özellikleri
Optic disc parameters in population over the age 40 years in Eskişehir region
  1. Tez No: 247332
  2. Yazar: LEYLA NİYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmanın amacı Eskişehir bölgesinde 40 yaş üstü toplulukta optik disk özelliklerini belirlemek ve oküler, demografik ve sistemik faktörlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu çalışma Eskişehir ili Kaymaz Beldesi, Esentepe, Şirintepe ve Osmangazi Semtlerine bağlı sağlık ocakları kayıtlarından ulaşılan 40 yaş ve üstündeki 5184 kişiden planimetrik OD ölçümleri yapılan 3038 kişi ile yapıldı. Optik disk özellikleri nonmidriyatik fundus kamera ile çekilen gözdibi fotoğraflarından elde edildi. Disk ve çukurluk boyutları, c/d oranları, gözdibi fotoğraflarında planimetrik ölçümler yapılarak elde edildi. Hastaların demografik özellikleri, GİB ve SKK ölçümleri anketlerden elde edildi. Olguların yaş ortalaması 56.6 ± 10.4 idi. Ortalama disk alanı ve çukurluk alanı sağ gözlerde 2.46±0.46 ve 0.44±0.2, sol gözlerde 2.48±0.46 ve 0.42±0.2mm² ölçüldü.. Kadınlarda ortalama disk ve çukurluk alanı 2.46 ve 0.43mm², erkeklerde ise 2.48 ve 0.44mm² ölçüldü. Kadın ve erkekler arasındaki fark anlamlı değildi. Yaş ile disk alanının arttığı grüldü. Ortalama vertikal c/d oranı ve c/d alan oranları sağ gözlerde sırasıyla 0.35 ve 0.37, sol gözlerde 0.35 ve 0.36 bulundu. Yaş ve cinsiyetin c/d oranlarına etkisi bulunmadı. Peripapiller atrofi dağılımına bakıldığında toplam %22.8 gözde alfa atrofi, %7.45 beta atrofi saptandı. Tilted disk, OD'te solukluk, miyelinli sinir lifi ve diskte kanama, sağ gözlerde sırasıyla %0.94, %0.3, %0.24, %0.07; sol gözlerde sırasıyla %0.94, %0.2, %0.24, %0.1 bulundu. Göziçi basıncı ve santral kornea kalınlığı ile disk alanı ve vertikal c/d oranı arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Disk alanı arttıkça vertikal c/d oranında da artış görüldü. İris rengi ile disk alanı arasında ilişki saptanmadı. Vücut kitle indeksinin de disk alanına ve vertikal c/d oranına etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak bu çalışmada Türk toplumunda disk boyutları ve demografik özellikler ile ilişkisi incelenmiş olup toplumumuza ait 40 yaş üzeri normal veri dağılımı elde edilmeye çalışılmıştır. Bu verilerin inceleme metoduna, inceleyen kişiye ve topluma göre farklılık gösterdiğini hatırda tutarak değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out the optic disc parameters and to asess if any relation exist between these parameters and ocular, demographic and systemic factors in over 40 year population in Eskişehir Region. This study was conducted on 3038 cases with planimetric studies out of 5184 cases over age 40 who were reached through there registrations in their Health Centers in one township (Kaymaz) and three districts (Esentepe, Şirintepe, Osmangazi) of the Eskişehir Province. Optic disc parameters were obtained from fundus photographs taken by nonmydriatic fundus camera. Sizes of disc and cup, cup/disc ratio were found by planimetric measurements on fundus photographs. Demographic features, intraocular pressure and central corneal thickness were noted in questionnaire. Mean age of cases was 56.6 ± 10.4 years. Mean disc and cup areas in the right eyes were 2.46±0.46 and 0.44±0.2 mm² and in the left eyes were 2.48±0.46 and 0.42±0.2mm². Mean disc and cup area in women were 2.46 and 0.43mm², in men were 2.48 and 0.44mm². Mean vertical c/d ratio and c/d area ratio in the right eyes were 0.35 and 0.37, in the left eyes were 0.35 and 0.36. Age and sex had no influence on c/d ratio. Peripapillary alpha atrophy was seen in 22.8% and beta atrophy in 7.45% of eyes. Tilted discs, OD pallor, myelinated nerves and disc hemmorhages were found in 0.94%, 0.3%, 0.24%, 0.07% of the right eyes; and in 0.94%, 0.2%, 0.24%, 0.1% of the left eyes subsequently. There was no significant relationship between intraocular pressure, central corneal thickness and disc area or vertical c/d ratio. Vertical c/d ratio was increased as disc area increased. There was no relationship between İris colour and disc area. Peripapillary atrophy was seen more in brown eyes. This might be associated with increased number of brown eyes. Body mass index had no influence on disc area or vertical c/d ratio. In summary, this study was conducted to asess disc parameters and their relation with demographic features in Turkish population. It must be remembered that these parameters can change according to study methods, studying person and etnic group.