Anestezi indüksiyonunda etomidata bağlı miyoklonusun magnezyum ile önlenmesi
Prevention of myoclonus with magnesium, the side effect of etomidate used in genereal anesthetic induction
- Tez No: 247331
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YELKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma Nisan2008-Ocak 2009 tarihleri arasında genel anestezi indüksiyonu verilen ASA I-II gruburandomize seçilen 100 hastaya uygulanmıştır. Çalışmamızda; anestezi indüksiyonundakullanılan etomidatın yan etkisi olan miyoklonusun indüksiyondan 3 dakika önce intravenözbolus magnezyum verilerek önlenmesi amaçlandı. Operasyon öncesi aydınlatılmış onamalınarak 8 saat aç bırakılan genel anestezi uygulanacak hastalardan ASA I-II grubu 100 olgurandomize kontrollü olarak 2 gruba ayrıldı. İndüksiyonda Grup I (M)'e indüksiyon öncesi2,48 mmol (60 mg) magnezyum sülfat 0,5 ml hacimde intravenöz bolus olarak verildi veGrup II (P)'ye (kontrol grubuna) ise eşit hacimde serum fizyolojik verildi ve 3 dakikabeklendikten sonra indüksiyon ajanı genel anestetik olarak intravenöz bolus Etomidat 0.3mg/kg uygulandı. Etomidat enjeksiyonunu takiben maske ile solunumları kontrol altına alınanhastalardaki miyoklonus olup olmadığı 'miyoklonus var/yok' şeklinde kaydedildi. Operasyonboyunca ve sonrasında hastaların sistolik arter basıncı (SKB), diyastolik arter basıncı (DKB),ortalama arter basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH) ve periferik oksijen satürasyonları(SpO2) kaydedildi.
Özet (Çeviri)
We conducted this study between april 2008 and january 2009 on randomized 100ASA I-II patients scheduled for general anesthesia. In our study; we aimed to preventmyoclonus, the side effect of etomidate with intravenous magnesium sulphate. Afterreceiving informed consent, preoperative 8 hours non-per-oral patients were randomlyassigned to 2 groups. Group I (M) received 2,48 mmol (60 mg) magnesium sulphateintravenous in 0,5 ml volume, whereas Group II (P) received same volume of saline. Wewaited 3 minutes and then injected general anesthetic induction agent etomidate 0,3 mg/kg.After finishing of injection, we observed and recorded the myoclonus score as“myoclonuspresent/absent”. Systolic, diastolic and mean arterial blood pressures, heart rate, peripheraloxygene saturations are recorded perioperatively.