Endometriyum kanserlerinde PTEN ve BETA-CATENİN ekspresyonu: klinikopatolojik prognostik faktörlerle ilişkisi
Expression of PTEN and BETA- CATENIN and their relationship with clinicopathological factors in endometrial cancer
  1. Tez No: 247345
  2. Yazar: VEYSEL ŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Endometriyum kanserinde PTEN ve beta-catenin gen ekspresyon oranlarını saptamak ve bunların klinikopatolojik prognostik faktörler ile ilişkisini araştırmaktır. Bu şekilde, gen anormalliklerinin endometriyum kanseri oluşumundaki rolünü saptamak ve gen ekspresyonlarının tedavinin planlanmasındaki olası rolünü belirlemek amaçlanmaktadır.Yöntem ve Gereç: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı'nda Ocak 2000 - Aralık 2008 tarihleri arasında endometriyum kanseri nedeniyle ameliyat edilen, evrelenmesi tam yapılmış, yeterli doku bloğu bulunan ve düzenli takipleri yapılan 125 olguya ait veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Bu olgulara ait klinik verilere hasta dosyalarından, patolojik verilere patoloji kayıtlarından ulaşıldı. Her olguya ait 4 adet parafin tümör doku bloğu bulundu. Bu doku bloklarından elde edilen kesitler immunhistokimyasal olarak boyandı. Tüm veriler Excel 2007 veri tabanı ve SPSS 16.01 istatistik programına girildi. İstatistiksel karşılaştırmalarda fisher ve x2 testleri kulanıldı.Bulgular: PTEN ve beta catenin ile immunhistokimyasal boyanma tüm olguların sırasıyla %63 ve %64'ünde saptandı. Endometrioid grupta olguların %69'unda, non endometrioid grupta ise olguların %27'sinde beta catenin ekspresyonunun olduğu görüldü (p=0.001). Düşük gradeli (grade I) olguların %52'sinde, yüksek gradeli (grade II ve III) olguların ise %70'inde PTEN ekspresyonu vardı (p=0.034). MI derecesi arttıkça PTEN ekspresyonunun artığı ve bu artışın anlamlı olduğu saptandı. Tümör büyüklüğü ile PTEN ekspresyonu arasında anlamlı bir ilişki vardı (p=0.003). Ortalama 45,7±28,4 ay takip süresince 13 olguda tümör tekrarlaması ve 6 olguda hastalığa bağlı ölüm görüldü.Sonuç: PTEN ve beta catenin gen ekspresyonu endometriyum kanseri olgularında bazı klinikopatolojik prognostik faktörlerle ilişkilidir. Gen ekspresyonlarının tedavi planlamasında önemli bir unsur olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate rates of expression of PTEN and beta-catenin and their relationship with clinicopathological factors in endometrial cancer; therefore to define the role of genetic abnormalities in endometrial cancer development and to reveal possible role of gene expressions in management.Materials and Methods: A retrospective evaluation of data of 125 cases who were operated, had full staging and had regular follow-up in Cerrahpasa Medical Faculty, Gynecologic Oncology between January 2000 and December 2008 was performed. Clinical data were obtained from patient files and pathological data were obtained from pathology records. Each patient had 4 paraffin sections of tumoral tissue. These sections were stained by immunohistochemical methods. All data were evaluated in Excel 2007 database and SPSS 16.01. Fisher and x2 tests were used for statistical comparisons.Results: Immunohistochemical staining of PTEN and beta-catenin were positive in 63% and 64% of all cases, respectively. Beta-catenin expression was observed in 69% and 27% in endometrioid and non endometrioid groups, respectively (p=0.001). PTEN expression was encountered in 52% and 70% of low-grade (grade I) and high grade (grade II and III) cases, respectively (p=0.034). PTEN expression increased significantly as MI increased. Tumor size and PTEN expression was found to be associated (p=0.003). Tumor recurrence and disease related mortality were observed in 13 and 6 cases respectively during median follow-up of 45,7±28,4 months.Conclusion: PTEN and beta catenin gene expressions are associated with some clincopathologic prognostic factors in endometrial cancer. We may conclude that gene expressions are important in management.