Kolestazlı süt çocuklarının klinik, laboratuvar ve genetik açıdan değerlendirilmesi
Clinical, laboratory, and genetic evaluation of infants with cholestasis
  1. Tez No: 930313
  2. Yazar: OMAR JAFARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TÜMGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Kolestazlı Süt Çocuklarının Klinik, Labaratuvar ve Genetik Açıdan Değerlendirilmesi Giriş: Bu çalışmada kolestazlı süt çocukları rekrospektif olarak incelenmiştir. Bu olgular öyküleri, fizik muayeneleri, öz-soygeçmişleri, laboratuar ve görüntüleme yöntemleri, genetik testleri ile ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın hekimlere kolestazlı çocuklara yaklaşım açısından fikir verebileceğini düşünmekteyiz. Aynı zamanda geniş olgu serimiz ile kolestazlı çocukların ayırıcı tanıları açısından literatüre katkı sunacağına inanmaktayız. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Gastroenteroloji ve Çocuk Metabolizma Bilim Dalları'nda izlenen kolestazlı süt çocuklarının klinik, laboratuvar ve genetik açıdan geriye dönük araştırılması planlandı. Araştırma için gerekli etik onay 1 Eylül 2023 tarihinde Çukurova Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan toplantı sayısı 136 ve karar no: 13 ile alındı. Bulgular: Çalışmamızda 137 olgunun (72kız;%52,5, 65 erkek;%47,5) % 36,4'ü (n=50) Biliyer atrezi, % 24,8'i (n=34) neonatal hepatit ve % 8'i (n=11) TPN ilişkili kolestaz tanısı almıştır. Progresif familial intrahepatik kolestaz alt gruplarına bakıldığında PFİK3 % 5,1 (n=7), PFİK2 % 4,4 (n=6), PFİK4 % 2,9 (n=4), PFİK1 % 0,7 (n=1) ve PFİK7 % 0,7 (n=1) oranında tespit edilmiştir. Tirozinemi % 5,1 (n=7), safra sentez defekti % 1,5 (n=2), Alagille sendromu % 1,5 (n=2), koledok kisti, portosistemik şant, ARC sendromu, glikojen depo hastalığı, yağ oksidasyon defekti, Nieman Pick Tip C, galaktozemi, konjenital hipotiroidi, kistik fibrozis, CMV, konjenital toksoplazma ve DGUOK her biri % 0,7 (n=1) oranında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CLINICAL, LABORATORY, AND GENETIC EVALUATION OF INFANTS WITH CHOLESTASIS Introduction: In this study, infants with cholestasis were retrospectively evaluated. These cases were comprehensively analyzed in terms of their medical history, physical examinations, family history, laboratory findings, imaging studies, and genetic tests. We believe that this study will provide valuable insights for clinicians in approaching infants with cholestasis. Additionally, we anticipate that our extensive case series will contribute to the literature by improving the differential diagnosis of cholestasis in infants. Materials and Methods: This study was designed to retrospectively investigate the clinical, laboratory, and genetic aspects of infants with cholestasis followed at the Pediatric Gastroenterology and Pediatric Metabolism Departments of Çukurova University Faculty of Medicine. Ethical approval for the study was obtained from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Çukurova University on September 1, 2023 (Meeting No. 136, Decision No. 13). Results: Among 137 cases, 36.4% (n=50) were diagnosed with biliary atresia (BA), 24.8% (n=34) with neonatal hepatitis, and 8.0% (n=11) with total parenteral nutrition (TPN)-associated cholestasis. For the PFIC subgroups, PFIC3 accounted for 5.1% (n=7), PFIC2 for 4.4% (n=6), PFIC4 for 2.9% (n=4), PFIC1 for 0.7% (n=1), and PFIC7 for 0.7% (n=1). Tyrosinemia was identified in 5.1% (n=7), bile acid synthesis defect in 1.5% (n=2), Alagille syndrome in 1.5% (n=2), and other conditions, including choledochal cyst, portosystemic shunt, ARC syndrome, glycogen storage disease, fatty acid oxidation defect, Niemann-Pick disease type C, galactosemia, congenital hypothyroidism, cystic fibrosis, CMV infection, congenital toxoplasmosis, and DGUOK deficiency, each accounted for 0.7% (n=1).The study included 137 cases, of which 72 were female (52.5%) and 65 were male (47.5%).