Prematürelerde kordon kanı vasküler endotelyal büyüme faktörü düzeyi ile patent duktus arteriyosus ilişkisinin değerlendirilmesi
The relationship between cord blood vascular endothelial growth factor levels and patent ductus arteriosus of premature infants
  1. Tez No: 247371
  2. Yazar: HAYRETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PERK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Prematürelerde kordon kanı vasküler endotelyal büyüme faktörü(VEGF)'nin patent duktus arteriyozus(PDA) ve diğer morbiditelere etkisini değerlendirmek.Gereç ve Yöntem: 58 pretermde (?34GH) kordon kanında ELISA yöntemiyle VEGF düzeyleri ölçüldü, postnatal 3.günde ekokardiyografiyle PDA varlığı araştırıldı. Olguların özellikleri, eşlik eden respiratuvar distres sendromu(RDS), intraventriküler kanama(İVK) varlığı incelendi.Bulgular: Olguların doğum ağırlığı ort.1619±476(660-2390)g, gebelik yaşı ort.31,3±2,5(25-34) haftaydı. Olgular PDA varlığına göre gruplandırıldı. PDA(+) grupta (n=13), doğum ağırlığı ort.1228±393g, gebelik yaşı ort.29,62±2,96 hafta, VEGF ort.240,4±189,8 pg/ml idi. PDA(-) grupta (n=45), doğum ağırlığı ort.1732±440g, gebelik yaşı ort.31,84±2,15 hafta, VEGF ort.435,1±303,2 pg/ml idi. PDA'lı grupta VEGF anlamlı derecede düşüktü(p=0,038). VEGF eşik değeri 393,35 pg/ml alındığında testin PDA'yı öngörme sensitivitesi %69,2 ve spesifitesi %51,1 bulundu.Olgular RDS varlığına göre gruplandırıldı. RDS(+) grupta (n=20) doğum ağırlığı ort. 1230±401g, gebelik yaşı ort. 29,10±2,61 hafta, VEGF ort.224,4±198,9 pg/ml idi. RDS(-) grupta (n=38) doğum ağırlığı ort.1824±378g, gebelik yaşı ort.32,53±1,43 hafta, VEGF ort.479,9±296,6 pg/ml idi. RDS'li grupta VEGF anlamlı derecede düşüktü (p=0,001). VEGF eşik değeri 353,5 pg/ml olarak alındığında testin RDS'yi öngörme sensitivitesi %75,0 ve spesifitesi %65,8 bulundu.Olgular İVK varlığına göre gruplandırıldı. İVK(+) grupta (n=11) doğum ağırlığı ort. 992±219g, gebelik yaşı ort.28,0±2,83 hafta, VEGF ort.259,2±200,8 pg/ml idi. İVK(-) grupta (n=47) doğum ağırlığı ort.1766±393g, gebelik yaşı ort.32,13±1,66 hafta, VEGF ort.422,4±302,8 pg/ml idi. Gruplar arasındaki VEGF farkı anlamsızdı(p=0,117).VEGF ile Hb düzeyi(r=0,356), trombosit sayısı(r=0,468), doğum ağırlığı(r=0,373) ve gebelik yaşı(r=0,331) arasında arasında anlamlı korelasyon mevcuttu.Sonuç: PDA ve RDS grubunda VEGF düzeyleri anlamlı derecede düşüktü. İVK ile VEGF arasında ilişki saptanmadı. VEGF ile gebelik yaşı, doğum ağırlığı, trombosit ve Hb düzeyleri korele idi. Kordon kanındaki düşük VEGF düzeyi, RDS, PDA, düşük Hb ve düşük trombosit değerleri ile ilişkili bulundu.Anahtar Kelimeler : VEGF, PDA, RDS, prematüre, yenidoğan
Özet (Çeviri)
Aim: To determine relationship between cord blood vascular endothelial growth factor (VEGF), patent ductus arteriosus (PDA) and other morbidities in premature infants with ? 34 gestational weeks.Material and Method: In this study, cord blood of 58 premature infants (gestational age of 34 weeks and under) collected. Complete blood count, VEGF levels with ELISA method were measured. All cases was evaluated with Doppler echocardiography to determine existence of PDA. Gender, type of delivery, birth weight (BW), gestational age (GA), length of stay during hospitalisation, death rate, accompanying respiratory distress syndrome (RDS) and intraventricular haemorrhage (IVH) were also evaluated. Arithmetical mean, standard deviation, ROC curves, Chi-square, Pearson?s correlation, and Mann-Whitney U test was performed for statistical analysis.Results: Mean birth weight of all cases was 1619±476g and mean gestational age was 31,3±2,5 weeks. All cases were divided to two groups according to birth weight ((under and below 1500g). In the under 1500g group (n=20); mean BW was 1060±227g, mean GA was 28,9±2,3 weeks, male gender rate was 50%, mean VEGF levels was 240,8±203,7 pg/ml, cases with PDA was 10 (50%), cases with RDS was 14 (70%), cases with IVH was 11 (55%), mean lengh of stay was 31,7±25,2 days, death rate was 25%. In below 1500g group (n=38); mean BW was 1913±255g, mean GA was 32,6±1,4 weeks, male gender rate was 44,7%, mean VEGF levels was 470,8±302,1 pg/ml, cases with PDA was 3 (7,9%), cases with RDS was 6 (15,8%), mean lengh of stay was 7,8±6,4 days, there was not any cases of death or IVH.