Obez ve obez olmayan kadınlarda kardiyovasküler risk faktörleri ile insülin benzeri büyüme faktörü-1 ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein 3 (IGFBP3) arasındaki ilişki
The association between cardiovascular risc factors, insuline like growth factor (IGF-1) and insuline like groth factor binding protein (IGFBP-3) in obese and non-obese women
  1. Tez No: 247370
  2. Yazar: ERDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER DAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar günümüzdeki en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden birisidir. Primer koruma ve sekonder koruma için kardiyovasküler risk faktörlerinin tanımlanması ve bunların tedavisi gereklidir. Büyüme hormonunun etkisini gösterebilmesine aracılık eden Insulin-like growth faktor-1 (IGF-1) diabetes mellitus, osteoporoz renal hastalıklar, meme ve prostat kanserinin patofizyolojisinde rol almasının yanısıra, vasküler reaktivitenin düzenlenmesi, antiaterojenik olması, angiogenez ve miyokardiyal remodelling' de rol oynaması başta olmak üzere pek çok etkisi tanımlanmıştır. Biz bu çalışmada, IGF-1 ve IGF-1' in %95' inin plazmada taşınmasından sorumlu Insulin-like growth faktor binding protein 3 (IGFBP3)düzeyleriyle bilinen kardiyovasküler risk faktörleri arasındaki ilişki olup olmadığını ortaya koymayı amaçladık.Çalışmayı iç hastalıkları anabilimdalı polikliniklerine başvuran kardiyovasküler risk faktörlerini taşıyan metabolik sendrom tanılı hastalar, kontrol grubu olarak ise polikliniklere başvuran fakat kardiyovasküler risk faktörlerini taşımayan 20-45 yaşında bayanlar alındı.Hastaların bel çevreleri, tansiyon arteriyel, nabızları ölçüldü. Özgeçmiş ve soygeçmişleri irdelendi. Rutin olarak hastalarda Açlık kan şekeri, lipid profili, insülin, mikroalbüminüri, IGF-1, GH, IGFBP-3, hemogram, CRP, TSH, insülin ve biyokimyasal parametreler değerlendirildi.Verilerin değerlendirimesinde student's t testi, Mann Witney U, ki-kare testi ve Pearson korelasyon yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most common reason of the morbidity and mortality at the present time. Identifying and treating the risk factors of cardiovascular diseases is needed to prevent coronary heart disease in asymptomatic group (primary protection) and recurrence in the patients who also have a diagnosis (secondary protection) .Insuline-like growth factor (IGF-1) is a growth factor that mediated to Growth Hormone to represent it?s effect. It is synthesized by the liver and carried by the specific carier proteins like proinsüline. One of these proteins is Insulin-like growth factor binding protein 3 (IGFBP3) and it is responsible for carrying 95% of IGF-1. IGF-1 takes a part of the pathophysiology in diabetes mellitus, osteoporosis, renal diseases, breast and prostate cancer, and also it is clearly known to have impressions on regulating vascular reactivity, angiogenesis, remodelling of myocardium. We aimed to represent if there is an association between the risc factors of the cardiovascular diseases and IGF-1 and IGFBP-3 levels with this study.The female patients with the diagnosis of metabolic syndrome who admitted to Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, Department of Internal Medicine, Endocrinology, Metabolism, Diabetes on July 2009-October were included to study. The control group was composed by the female patients without risc factors of the cardiovascular disease who admitted to the same departments. The patients were the age of 20-45.Waist circumference, blood pressure and pulse were assayed in the patients.The biochemichal parameters as fasting glucose, lipid profile, insuline, microalbuminuria, IGF-1, GH, IGFBP-3, CRP, TSH and hemogram was also evaluated.SPSS 13 statistical programme was used to comment the datas. The datas were expressed as meaning ± standart deviation. Student?s t test, Mann Witney U, chi-square test, Pearson correleation tests were used.