Anogenital siğillerde HPV tip tayini ve nüks ile ilişkisinin araştırılması
Determination of HPV type and association with recurrence in anogenital warts
  1. Tez No: 247372
  2. Yazar: ZEYNEP MELTEM AKKURT ANTONOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
İnsan papilloma virüsleri (HPV), Papillomavirüsler ailesinden zarfsız, çift sarmallı DNA virüsleridir. 100'den fazla farklı tipte sınıflandırılırlar. HPV'ler son yıllarda giderek artan bir şekilde önemli infeksiyöz ajanlar olarak tanınmaktadırlar.Dünya çapında HPV ile ilişkili hastalıklar çok büyük bir toplumsal sorun teşkil etmektedir.HPV'ye bağlı genital infeksiyonlar kadın ve erkek hastalarda anogenital siğiller şeklinde görülmektedir. Tip 6, 11, 16, 18 genital bölgedeki HPV ile ilişkili lezyonlarda en sık rastlanan tiplerdir. Servikal kanserlerin %99'unda ve diğer anogenital kanserlerin yaklaşık %50'sinde onkojenik HPV infeksiyonları rol oynar. Subklinik veya asemptomatik seyrinden dolayı çoğu kişi HPV taşıdıklarını bilmemektedir; bu yüzden virüs kolayca ve bilmeden cinsel temas sırasında bulaşabilmektedir. HPV infeksiyonları bu sebeple çok yaygındır ve dünyada çok ciddi bir infeksiyon yüküne yol açmaktadır.Bu temel bilgilerin ışığında klinik olarak anogenital siğil tanısı konan ve tedavi edilen 83 hastanın lezyonlarından doku örnekleri alınarak polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemiyle viral genom araştırıldı ve HPV tip tayini yapıldı. Belirlenen tiplerin yaş, cinsiyet, klinik görünüm, cinsel partner sayısı ve nüks gibi faktörler ile olan ilişkisi araştırıldı.Çalışmamızda 59 hastada HPV genomu saptandı (%71.1). Bunların 52'sinde (%88.1) HPV tip 6, 7'sinde (%11.9) HPV tip 11 saptandı.
Özet (Çeviri)
Human papillomaviruses (HPV) are naked double stranded DNA viruses belonging to the family of Papillomaviruses. Globally, HPV associated diseases constitute an important public health problem. HPV associated genital infections usually present as anogenital warts in males and females. Types 6, 11, 16, and 18 are the most frequently encountered HPV types. Oncogenic HPV infections are found in 99% of cervical cancers and about 50% of other anogenital cancers. Due to subclinical or asymptomatic presence of the virus, many people do not know that they harbor HPV. Thus, the virus is easily spread unknowingly via sexual contact. For this reason, HPV infections are very widespread and cause an important burden of infection around the world.In this study, we biopsied lesioned areas of 83 patients with anogenital warts. Tissue samples were analyzed for presence of viral genome using the polymerase chain reaction (PCR) and HPV type was determined. The association of HPV type with factors such as age, sex, clinical appearance, number of sexual partners and presence of recurrence was analyzed.HPV genome was detected in 59 tissue samples (71.1%). 52 of these (88.1%) were HPV type 6, 7 (11.9%) were HPV type 11.