Multipleks PCR yöntemiyle dışkıda entamoeba histolytica entamoeba dispar ayrımının yapılması
Multiplex PCR to identify entamoeba histolytica- entamoeba dispar
  1. Tez No: 247377
  2. Yazar: EDA OKAYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ALİ ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amebik enfeksiyonlar, barsakta kolonizasyonun yanısıra, karaciğer, akciğer ve beyin gibi konak dokularda da invazyon ve hasara neden olabilen ciddi paraziter hastalıklardır. Amebiyazis tanısı, uzun yıllar, dışkının mikroskopik incelemesinde Entamoeba histolytica kist ve trofozoitlerinin görülmesiyle konulmuştur. Ancak E.histolytica'ya benzer morfolojide olup nonpatojen olan Entamoeba türleri olduğu anlaşılmış, ELISA ve son yıllarda da PCR tanıda kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışmada E.histolytica ve E.dispar ayrımını yapmak için multipleks PCR yöntemi kullanılmış ve sonuçlar ELISA ve mikroskopi sonuçlaryla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Amebic infections are serious parasite diseases that causes invasion and damage in organs like liver, lungs and brain besides intestinal kolonisation. For long years diagnosis of amebiasis was confirmed by microscobic identification of Entamoeba histoloyica cysts and trophozoites in stool. But then, it is realised that there are nonpatogen Entamoeba species in a similar morphological structure with E.histolytica, so ELISA and PCR are used for diagnosis more often nowadays. In our study, we used a multiplex PCR method to distinguish E.histolytica and E.dispar and compare the results with the ones of ELISA and microscopy.