Otozomal Dominant ve Resesif CMT 2 (Charcot-Marie-Tooth) hastalığının klinikopatolojik incelenmesi
Clinicopathological evaluation of autosomal Dominant and Recessive CMT2 (Charcot-Marie-Tooth) Disease
- Tez No: 247378
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GÜLŞEN PARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ: Charcot- Marie- Tooth (CMT) hastalığı, Herediter Motor Duysal Nöropati (HMSN) periferik sinir sisteminin en sık görülen kalıtsal hastalığıdır. Klinik olarak ekstremite distallerinde kas zaafı ve atrofi, duysal bozukluk, iskelet deformiteleri (pes kavus, çekiç parmak), derin tendon reflekslerinin azalması veya alınmaması gibi bulgular görülür. Elektrofizyolojik ve patolojik özelliklerine göre demiyelinizan ve aksonal olarak iki gruba ayrılır. OD aksonal CMT için bildirilen genler: MFN2, KIF1B, (CMT2A), RAB7(CMT2B), GARS (CMT2D), NEFL (CMT2E), HSPB1 (CMT2F) ve HSBP8 (CMT2L) , MPZ, BSCL2, IFRD1, OR aksonal CMT için; LMNA, GDAP1, MED25, HSPB1, Nöropati+ ataksi (TDP1), KCC3 (Andermann), Giant aksonal (Gigaxonin )'dir.AMAÇ: Bu çalışma ile Türk toplumunda aksonal CMT 2 ve ailevi özellik gösteren mutasyon bulunmayan bir grup hastanın klinik, genetik ve histopatolojik özelliklerinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Mutasyon saptanan hastalar ve aileler arasındaki klinik fenotipik heterojenitenin gösterilmesi, ilginç fenotipli CMT 2 olgularının ayrıntılı incelenmesi ve bazı yeni gen bölgelerinin araştırılması da amaçlanmıştır.YÖNTEM: Öykü, özgeçmiş, soygeçmiş, nörolojik muayene, EMG özelliklerine göre aksonal nöropatisi olan kırk hasta çalışmaya alındı.SONUÇ: Kırk olgunun %30'ında OD, %60'ında OR geçiş saptandı, %10 olgu ise sporadik olarak değerlendirildi. Hastalık başlangıç yaş ortalaması 16±12 yıl olarak saptandı. Olguların EMG incelemelerinde median sinir ileti hızı (MİH) ortalaması 49,3±8,5 m/sn'idi. Olguların birinde MFN2, ikisinde NEFL, birinde HSPB1, ikisinde GDAP1 olmak üzere 6 (%15) mutasyon saptandı. Ayrıca dokuz olguya sural sinir biyopsisi yapıldı ve biyopsi bulguları değişkendi.TARTIŞMA: Çalışmamızdaki olguların hastalık başlangıç yaşı, klinik özellikleri, EMG bulguları literatür ile uyumluydu. Bazı alt gruplarda ilginç klinik bulguları olan hastalar bulunmaktaydı. Olgularımızdaki OR geçişin daha fazla olması Türk toplumunda akraba evliliğinin sık olmasıyla bağlantılıdır. Çalışma sonucu CMT 2 hastalığının klinik, elektrofizyolojik özellikleri daha homojendi, ancak genetik olarak oldukça heterojen olduğu görülmüştür. Mutasyon saptanma oranının artması için moleküler incelemeye alınan hasta populasyonunun genişletilmesi, farklı mutasyonların belirlenebilmesi için ilişkili tüm genlerin taranması önem taşımaktadır. Ayrıca olguların sadece %15'inde mutasyon saptanması henüz daha bilinmeyen birçok gen ve lokusun olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
of the peripheral nervous system. The clinical findings include muscle weakness and atrophy of distal extremity muscles, sensory disturbances, skeletal deformities (pes cavus, hammer toe) and reduced or lost deep tendon reflexes. It is classified in two groups as demyelinating and axonal according to electrophysiological and pathological features. The genes reported for autosomal dominant (AD) axonal CMT are MFN2, KIF1B, (CMT2A), RAB7(CMT2B), GARS (CMT2D), NEFL (CMT2E), HSPB1 (CMT2F) ve HSBP8 (CMT2L) , MPZ, BSCL2, IFRD1 and for autosomal recessive (AR) axonal CMT are LMNA, GDAP1, MED25, HSPB1, neuropathy + ataxia (TDP1), KCC3 (Andermann), giant axonal (Gigaxonin).AIM: The purpose of this study was to evaluate the clinical, genetic and histopathological features of a group of axonal CMT 2 patients in the Turkish population with familial features but no mutations. We also aimed at demonstration of clinical phenotypic heterogeneity between patients and families with determined mutations, detailed examination of CMT 2 cases with interesting phenotypes and investigation of some of the new gene regions.METHOD: Forty patients with axonal neuropathy were included in the study depending on their medical history, family history, neurological examination and EMG features.RESULTS: AD and AR inheritance patterns were detected in 30 and 60% of the patients, respectively, whereas 10% of the patients were accepted as sporadic. The mean age at onset of the disease was 16±12 years. EMG examinations revealed an average median nerve conduction velocity (MCV) of 49,3±8,5 m/s. Six (%15) patients had mutations (two NEFL, two GDAP1, one MFN2 and one HSPB1). Sural nerve biopsy findings of nine patients showed varied features.DISCUSSION: Disease onset ages, clinical phenotypes and EMG features of our patients matched those of the cases reported in the medical literature. The features of the patients with mutations were also similar to those reported before. Some of the subgroups had interesting phenotypes. The increased occurrence of AR inheritance is associated with the high frequency of consanguinity in the Turkish population. The results of our study have shown that while the clinical and electrophysiological features of the CMT 2 disease were comparably homogenous, the genetic features exhibited a remarkable heterogeneity. To increase the number of defined mutations, it is recommended to expand the investigated patient population and to screen all associated genes for determination of different mutations. Detection of a mutation in only 15% of the patients indicates the presence of various yet unknown genes and loci.