Dışkı örneklerinde Shiga toksin üreten Escherichia coli suşlarının görülme sıklığı
Frequency of Shiga toxin producing Escherichia coli in stool samples
  1. Tez No: 392898
  2. Yazar: SELAHATTİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MURAT TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, hastanemizde dışkı kültürü istenen hastalardaki STEC sıklığının belirlenmesi ve bölgemizdeki bir entegre et tesisinde bulunan sığırlarda bu mikroorganizmanın taşıyıcılığının saptanması amaçlanmıştır. Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastanesi) Merkez Laboratuvarı Mikrobiyoloji Bölümü'ne poliklinik ve servislerden dışkı kültürü ve direkt bakı yapılması amacıyla gönderilen lökositli, eritrositli, lökosit ve eritrositli, sulu, mukuslu veya cıvık/yumuşak özellikte olan toplam 250 dışkı örneği ve bölgemizdeki bir entegre et tesisinden toplanan 180 sığıra ait dışkı örnekleri STEC varlığı yönünden incelenmiştir. Örnekler, CHROMagar STEC ve MacConkey sıvı besiyerine ekildikten sonra, sıvı besiyerinden ELISA ve PZR yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır, bununla birlikte PZR'de pozitif çıkan patojen gen bölgeleri için dizileme, kültürde üreyen STEC'ler için serotiplendirme yapılmıştır. İnsanlarda araştırılan örneklerin hiçbiri STEC varlığı yönünden pozitif bulunmamıştır. Hayvanlarda araştırılan örneklerin 11'i ELISA yöntemiyle pozitif bulunmuştur. ELISA yöntemiyle pozitif bulunan örneklerin 8'i aynı zamanda PZR yöntemiyle de pozitif saptanmıştır. PZR yöntemiyle pozitif bulunan örneklerin 3'ü CROMagarSTEC besiyerinde üretilebilmiştir. İzole edilen 3 bakteriden 1'i O103:NM olarak serotiplendirilmiş diğerleri serotiplendirilememiştir. Ülkemizde insan ve hayvanlarla yapılan çalışmaların çoğu sadece STEC O157 serotipi hakkında bilgi vermektedir ancak artan önemi nedeniyle O157 dışı suşların da araştırılması gerekmektedir. STEC'lerin bölgemizdeki sığırlarda kolonize olabileceği gösterilmiş bu sebeple hayvan kesimlerinde, gerekli hijyen kurallarına uyulması gerektiği ortaya konmuştur. STEC araştırmalarında multipleks PZR yöntemini kullanmanın, Stx üreten tüm suşları hedeflemesi sebebiyle tercih nedeni olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca çalışmamızda hiçbir insanda STEC varlığı gösterilemediğinden rutin olarak bu bakterinin bölgemizdeki insanlarda araştırılmasının, maliyet etkin bir yaklaşım olmadığı ancak sığırlardaki varlığı gösterilmiş olmasından dolayı HÜS'lü olgularda ve salgın durumlarında araştırılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the frequency of STEC in patients from whom stool cultures were requested at our hospital and to detect carriage of this microorganism in cattle of an integrated meat processing facility in our region. A total of 250 leukocyte, erythrocyte, leukocyte and erythrocyte containing, watery, mucous or slime/soft stool samples which were sent from outpatient clinics and inpatient clinics in Trakya University Health Center (Hospital) for Medical Research and Practice for stool culture and direct examination; and stool samples belonging to 180 cattle which were collected from an integrated meat processing facility in our region were examined for the presence of STEC. The samples were examined by using ELISA and PCR methods from liquid media after being inoculated into CHROMagar STEC and MacConkey liquid media, in addition to these, sequencing for PCR positive pathogen gene regions and serotyping for culture positive STECs were carried out. None of the samples examined in humans were detected positive for the presence of STEC. 11 of the samples examined in animals were detected positive by ELISA method. 8 samples detected positive by ELISA method were also detected positive by PCR method. 3 of the samples detected positive by PCR method were able to be reproduced in CROMagarSTEC media. 1 in 3 isolated bacteria were serotyped as O103:NM, whereas others could not be serotyped. In our country, most of the studies on humans and animals provide information only about serotype O157 STEC; yet, due to increasing importance of them non-O157 strains should also be investigated. It has been shown that STECs can be colonized in cattle of our region, so the necessity of complying with the required hygiene rules in animal slaughters has been pointed out. Because it targets all strains producing stx, using multiplex PCR method is thought to be the reason of choice in STEC researches. Because the presence of STEC could not be shown in any human in our study, it can be said that routine investigation of this bacteria in humans in our region is not a cost effective approach; however, because the presence of STEC has been shown in cattle, it can be said that it is necessary to investigate the presence of STEC in HUS cases and outbreaks.