Sistemik mikoz etkeni Candida türlerinin izolasyon ve identifikasyonunda kromojenik besiyerlerinin değeri
The value of chromogenic media in the isolation and identification of Candida species as systemic mycosis agent
  1. Tez No: 247381
  2. Yazar: OLCA TAŞYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada sistemik mikoz şüphesiyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Mikoloji Bilim Dalı Laboratuvarına gönderilen klinik örneklerden Candida türlerinin izolasyon ve identifikasyonunda kromojenik besiyerlerinin değeri araştırılmış, iki farklı kromojenik besiyeri geleneksel yöntemlerle karşılaştırılarak rutin tanıdaki değerleri tartışılmıştır.Bu amaçla laboratuvara gönderilen 150 klinik örnek eş zamanlı olarak Sabouraud Dekstroz Agar ( SDA ), HiCrome Candida Agar ( M1297 ) ve HiCrome Candida Agar Base Modified ( M1456 ) besiyerlerine ekilmiştir. Ekim yapılan besiyerlerinin en az birinden olmak üzere 35 (%23.3)' inde pozitiflik saptanmıştır. SDA besiyerlerinin 28 (% 18.7)' inden, M1297 besiyerlerinin 30(% 20)' undan ve M1456 besiyerlerinin 31 (% 20.7)' inden Candida cinsi mayalar izole edilmiştir. Candida cinsi mayaların izolasyonunda M1297 besiyerinin duyarlılığı %85.7, özgüllüğü %95; M1456 besiyerinin duyarlılığı %89.2, özgüllüğü %95 olarak bulunmuştur.Her iki kromojenik besiyerinde koloni rengi ve morfolojisine gore yapılan identifikasyon sonuçları API ID 32 C ile karşılaştırıldığında, M1297 besiyerinin C. albicans' ın identifikasyonu için duyarlılığı %100, özgüllüğü %91; C.glabrata için duyarlılığı %100, özgüllüğü %89.7, C.krusei için duyarlılık ve özgüllüğü %100 olarak belirlenirken; M1456 besiyerinin C. albicans için duyarlılığı %100, özgüllüğü %91; C.glabrata' için duyarlılığı %100, özgüllüğü %93.1, C.krusei için duyarlılık ve özgüllüğü %100 olarak bulunmuştur.Çalışmanın sonunda sistemik mikoz etkeni Candida türlerinin izolasyonunda geleneksel ve kromojenik besiyerleri arasında önemli bir fark bulunmazken; kromojenik besiyerlerinin mikst infeksiyon etkenlerinin belirlenmesinde daha üstün olduğu görülmüştür. Buna ek olarak klinikte sık rastlanan önemli etkenlerden C.albicans, C.glabrata ve C.kruse' nin kısa sürede identifiye edilmesi için iki kromojenik besiyerinden herhangi birinin kullanılmasının yararlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the value of chromogenic media in the isolation and identification of Candida species from clinical samples which were sent to Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Microbiology and Clinical Microbiology Department, Mycology Laboratory with systemic mycosis suspection was investigated; two different chromogenic media were compared with conventional methods and their values in the routine diagnosis were discussed.One hundred and fifty clinical samples sent to the laboratory for this purpose were cultured on Sabouraud Dextrose Agar ( SDA ), HiCrome Candida Agar ( M1297 ) and HiCrome Candida Agar Base Modified (M1456) simultaneously. Positivity, in at least one medium, was detected in 35 clinical samples. Candida spp. were isolated from 28 (%18.7) of SDA media, 30 (%20) of M1297 media and from 31 (%20.7) of M1456 media. In the isolation of Candida spp., the sensitivity and specificity of M1297 medium was found to be % 85.7 and % 95 respectively, and the sensitivity and specificity of M1456 medium was found to be % 89.2 and % 95 respectively.When identification results of the two chromogenic media based on the colony colour and morphology were compared with API ID 32 C, the sensitivity and specificity of M1297 medium were found to be % 100 and % 91 for C. albicans, % 100 and % 89.7 for C. glabrata, % 100 and % 100 for C. krusei where as the sensitivity and specificity of M1456 medium were found to be % 100 and % 91 for C. albicans, % 100 and % 93.1 for C. glabrata, % 100 and % 100 for C. krusei.As a result of this study, while no significant difference was found between conventional and chromogenic media in the isolation of Candida species as a causative agent of systemic mycosis , chromogenic media were found to be superior for the detection of mixed infections. In addition to this, it was found that it is useful to use any one of two chromogenic media for the rapid identification of C. albicans, C. glabrata and C. krusei which are the most frequently isolated pathogens in the clinics.