Klinik örneklerden soyutlanan Candida türlerinde biyofilm oluşumu ve bazı antifungallere duyarlılıklarının incelenmesi
Biofilm formation of Candida species from specimens and examination of the sensitivity of some antifungals
- Tez No: 302675
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YEĞENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Candida'lar doğada yaygın olarak bulunur ve sağlıklı kişilerin normal vücut florasında yer alır. Özellikle immün sistemi baskılanmış hastalarda fırsatçı infeksiyonlara yol açmaları ile büyük önem taşırlar.Candida'ların neden olduğu gerek yüzeyel gerekse sistemik hastalıklarda konak savunma sistemi kadar etkene ait virulans faktörleri de oldukça önemlidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda biyofilmlerin hastalıkların oluşumundaki rolleri üzerine dikkat çekilmiş olup infeksiyonların %65'inin biyofilmlerden kaynaklandığı bildirilmiştir. Biyofilm oluşturan bazı Candida türlerinin aynı zamanda antifungallere de direnç kazanması önemli bir sorun haline gelmiştir. Dolayısıyla, biyofilm kaynaklı infeksiyonların tedavisi, biyofilmlerin antimikrobiyal tedaviye azalmış duyarlılıkları nedeniyle zordur. Bu çalışmada Candida cinsi'nden mayaların, biyofilm oluşturma özellikleri, antifungal maddelere karşı duyarlılıklarının incelenmesi ve biyofilm oluşumu ile antifungal arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Mikoloji Bilim Dalı'na rutin inceleme amacı ile gönderilen mikoz kuşkulu hasta örneklerinden izole edilen ve tür düzeyi belirlenmiş 100 adet Candida suşu kullanılmıştır.İzole edilen 100 Candida suşunun %54'ü Candida albicans, %46'sı albicans dışı Candida olup, modifiye tüp adherans testi (MTAT) ile %66'sında, modifiye mikroplak testi (MMT) ve kongo kırmızılı beyin kalp infüzyon agar testine (KKBKİAT) göre sırası ile %18 ve %73'ünde biyofilm oluşumu görülmüştür. %16 flukonazole, %12 vorikonazole direnç bulunurken amfoterisin B'ye direnç saptanmamıştır. MTAT, MMT ve KKBKİAT sonuçlarına göre üç test ile de biyofilm oluşumu gözlenen 17 suşun 5 (%29,4)'inde flukonazol ve vorikonazol direnci belirlenmiştir.Özellikle immün sistemi baskılanmış hastaların erken ve doğru tedavisi için çok önemli olan biyofilm ile ilişkili direnç oluşumuna gereken önem verilmeli, bu konudaki çalışmalar yoğunlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Candida is found widely in nature and the body?s normal flora of healthy people. They play an important role in causing opportunistic infections especially in immunocompromised patients.Host cell destruction is caused by both Candida virulance factors and host immun response in superficial and systemic mycoses. Recent studies have taken attention on the role of biofilms in the formation of diseases and it was reported that 65% of the infections are caused by biofilms. Because the formation of biofilm is associated with the increased resistance to antifungals, the treatment of infections are very hard. In this study, biofilm generation capabilities of Candida spp., examination of their susceptibility to antifungal agents and investigation of relationship between biofilm formation and antifungal resistance were aimed.In this study, it is aimed to investigate the biofilm formation and antifungal susceptibility of 100 Candida spp isolated and specified from samples of systemic mycosis suscepted patients which are sent to I.U. Istanbul Medical Faculty Microbiology and Clinical Microbiology Department Division of Mycology for routine investigation.54% of the Candida strains were identified as C. albicans and 46%. of the Candida strains were identified as non-albicans. Biofilm formation was observed 66% with modified tube adherence method (MTAM), 18% with modified microplate method (MMM) and 73% with Brain-Heart Infussion Medium with Congo Red method (BHIMCR). Where as the resistance were detected at the rate of 16% for fluconazole and 12% for voriconazole, no resistance was determined for amphoterisin B. According to MTAM, MMM, BHIMCR results, five (%29,4) of 17 strains in which biofilm formation was detected by all three methods were found to be resistant to fluconazole and voriconazole.Importance should be given to the resistance associated with biofilm which is very important for the early and accurate treatment of especially immunocompromised patients and studies on this subject should be intensified.