Tekrarlayan in-vitro fertilizasyon başarısızlıklarında Ofis Histeroskopi ve trombofili taraması
Assesment of uterine cavity by Office Hysteroscopy and determination the incidence of thrombophilic factors in repeated in-vitro fertilisation failures
  1. Tez No: 247380
  2. Yazar: ÖZLEM DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FARUK BUYRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tekrarlayan in vitro fertilizasyon (IVF) başarısızlıklarının etyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olmasına rağmen implantasyon başarısını belirleyen ana unsurlar, transfer edilen embriyoların kalitesi ve endometriumun reseptivitesidir. Uterin kavitenin durumunun implantasyon sürecinde etkili olduğu bilinmektedir. Endometrial polip, sineşi, endometrit, endometrial hiperplazi ve mülleryan anomaliler gibi intrauterin patolojilerin gebelik sonuçları üzerine olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Ofis histeroskopi, uterin kavitenin ve servikal kanalın güvenli bir şekilde değerlendirilmesini ve eş zamanlı gerekli tedavinin uygulanmasını sağlamaktadır. Son yıllarda herediter ve edinsel trombofilinin implantasyonun başlangıç aşamasındaki vaskülarizasyonu bozarak tekrarlayan implantasyon başarısızlığı nedeni olabileceği düşünülmektedir. Biz; çalışmamızda tekrarlayan in vitro fertilizasyon başarısızlığı olgularının ofis histeroskopi ile değerlendirilmesini ve trombofili faktorlerinin insidansının araştırılmasını amaçladık.Çalışmamızda iki veya daha fazla in vitro fertilizasyon başarısızlığı öyküsü olan 51 olgu prospektif olarak değerlendirildi ve bu olgulara ofis histeroskopi uygulandı. 51 olgunun 36'sında eş zamanlı olarak herediter ve edinsel trombofili taraması amacıyla; Faktör V Leiden, protrombin G20210A mutasyonu, Protein C, Protein S, Antitrombin III, homosistein düzeyi, antikardiyolipin IgM düzeyi, antikardiyolipin IgG düzeyi ve lupus antikoagülanı tetkikleri değerlendirildi.Sonuç olarak, ofis histeroskopi ile incelenen olgular arasında 12 hastada (% 23,5) intrauterin patoloji saptandı. Bu grupta 7 olguda (% 13,7) endometrial polip ve 5 olguda (% 9,8) intrauterin sineşi izlendi ve bu intrauterin patolojiler eş zamanlı olarak giderildi. Trombofili taraması yapılan olgu grubunda ise % 50 oranında (18 / 36) herediter ve edinsel trombofili nedenlerinden en az biri pozitif olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Repeated in vitro fertilization (IVF) failures have been attributed to either embryo quality or endometrial receptivity, but remains unexplained in most cases. It has been well established that implantation of fertilized eggs is affected by intrauterine environment. Benign endometrial pathologies such as endometrial polyps, adhesions, hyperplasia, endometritis and uterine mullerian abnormalities can have a negative effect on pregnancy rate. Office hyteroscopy allows reliable visual assessment of the cervical canal and uterine cavity also provides the opportunity to perform therapy in the same setting. Inherited or acquired thrombophilia has recently been associated with IVF implantation failure, by impairing the initial vascularization process occuring at implantation, which is necessary for a succesful pregnancy. In this study our aim is to evaluate the validity of office hysteroscopy and whether inherited and acquired trombophilia is more prevalant in women with recurrent IVF failures.Fifty one patients who had undergone two or more failed IVF ? embryo tranfer cycles participated prospectively in this study. We performed the office hysteroscopy as an outpatient procedure. Among the 51 patients who had office hysteroscopy, thirty six patients investigated for the presence inherited [factor V Leiden (FVL) mutation, protrombin gen mutation (G20210A), protein C deficiency, protein S deficiency and antitrombin III (ATIII) deficiency, hyperhomocystinaemia] and acquired [lupus anticogulant (LA) and anticardiolipin (ACL) IgM / IgG] thrombophilic factors.Among the 51 patients who had office hysteroscopy, 12 patients (23.5 %) were found to have intrauterine pathologies. Among these, 7 had polyps (13.7 %), 5 had synecheae (9.8 %). Intrauterin lesions diagnosed were operated on during the office procedure. At least one inherited or acquired thorombophilic factor was detected in 50 % (18 / 36) of patients who were investigated for the presence of inherited and acquired thrombophilic factors.