Çocukluk çağı ve erişkin intermediate üveitlerinin karşılaştırılması
Comparison of childhood and adult intermediate uveitis
- Tez No: 247385
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TUĞAL TUTKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
AMAÇ: Çocukluk çağı ve erişkin intermediate üveitlerinin başvuru bulgularını, takipte meydana gelen komplikasyonlarını, hastalığın seyrini ve tedavi seçeneklerini karşılaştırmak.MATERYAL-METOD: 1997 ve 2007 tarihleri arasında kliniğimize başvuran intermediate üveit ve pars planit tanılı 128 hasta yaşlarına göre 2 gruba ayrıldı. 1. grup çocukluk çağı; 16 yaş ve altı, 2. grup ise erişkin; 17 yaş ve üstü olarak belirlendi. 1. grupta bulunan 67 hastanın 129 gözü, 2. grupta bulunan 61 hastanın 111 gözü retrospektif olarak değerlendirildi.BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 1. grupta 9,56 ± 3,39 (3-16), 2.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare presentation patterns, complications, treatments employed, and visual prognosis in childhood and adult intermediate uveitis.Methods: Retrospective, comparative case series. We reviewed the medical records of 128 patients with idiopathic intermediate uveitis seen between 1997 and 2007. Patients were divided into 2 groups according to age.