Kozmetik amaçlı plastik cerrahi geçiren kadınların çocukluk çağı travmaları ile erişkin bağlanma biçimleri ve intihar risk faktörleri açısından incelenmesi
Evaluation of childhood trauma, adult attachment style and suicide risk factors in female cosmetic surgery patients
- Tez No: 337262
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ŞUER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kozmetik amaçlı plastik cerrahi hastalarını konu alan araştırmalar tarihi seyirleri sırasında birbirine zıt sonuçlar vermiştir. Bu alanda son yapılan çalışmalar bu grupta kontrollerle kıyaslandığında psikopatoloji açısından hiç fark olmadığını veya çok az fark olduğunu bildirmektedir. Son yıllarda, özellikle meme büyütme cerrahisi popülasyonu başta olmak üzerei kozmetik cerrahi yaptıran hastalar gurubunda ihtihar oranları beklenenden yüksek bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları ve erişkinlikte güvensiz bağlanma biçiminin intihar riskini artırdığı bilinmektedir. Araştırmamızda bu grupta çocukluk çağı travmaları, bağlanma biçimi ve intihar risk faktörlerinin ilişkisi incelemeye çalıştık. Çalışmamızda 32 kadın kozmetik cerrahi hastasına ve 23 sağlıklı kontrol grubu kadına intihar risk faktörlerini de içeren genişletilmiş sosyodemografik veri formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği ve Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği'nin Türkçe çevirileri verilmiştir. Kozmetik cerrahi grubundaki hastalarda çocukluk çağında fiziksel ve duygusal ihmale uğrama oranları, alkol ve madde kullanma oranları ve dövme sayısı kontrol grubundan yüksek bulunmuştur. Kozmetik cerrahi tipleri arasında yapılan analizde, meme protezi cerrahisi geçiren kadınlarda, diğer cerrahileri geçirenlere oranla daha fazla fiziksel, duygusal ve cinsel istismar olduğu görülmüştür. Erişkin bağlanma biçimi hem grup içi hem de gruplar arası farklarda bir aracı faktör gibi görünmektedir. Çocukluk çağında kötü muameleye maruz kalma bu popülasyonda artmış olan intihar riskinin altında yatan bir faktör olabilir. Bu popülasyonda intihar oranlarını epidemiyolojik araştırmalarla inceleyen araştırmacılar, çalışmaları dizayn ederken bu bakış açısını göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıca bu hasta grubu ile çalışan klinisyenler gruptaki yüksek olan çocukluk çağı travma oranı ve bunun olası psikiyatrik sonuçları konusunda uyanık olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Psychiatric studies regarding cosmetic surgery patients yielded conflicting results throughout their historical course. Current research in the area report little or no psychopathology in this group when compared to controls. Recently, ratio of suicide among cosmetic surgery patients have been found higher then expected, especially in the breast augmentation surgery population. Childhood trauma and insecure attachment style in adulthood are known to elevate suicide risk. We tried to evaluate the relationship between childhood trauma, attachment style and suicide risk factors in this group. 32 female cosmetic surgery patients and 23 healthy female controls were given an expanded sociodemograpic form including suicide risk factors and Turkish versions of Childhood Trauma Questionnaire and Adult Attachment Questionnaire. Patients in the cosmetic surgery group have been found to report higher rates childhood physical and emotional neglect, alcohol and illicit substance use and higher number of tattoos. Analysis among the cosmetic surgery subgroups suggest breast augmentation patients have higher rates of physical, emotional and sexual childhood abuse compared to other cosmetic surgery types. Attachment style seems to mediate both inter-group and intra-group differences. Higher rates of childhood maltreatment may be a confounding factor for the elevated suicide risk in this population. Designers of epidemiological studies about suicide in this population should this consider this aspect in their designs. Also clinicians working with these patients should be vigilant about the higher rates of childhood maltreatment and its psychiatric outcomes in this group.