Gastroözofageal reflü düşünülen çocuklarda özofagusun endoskopik bulguları ile histopatolojik inceleme sonuçları arasındaki bağıntının retrospektif analizi
The relationship between endoscopic and histological findings of esophagus in children with pre-diagnosis of gastroesophageal reflux disease
- Tez No: 247384
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SÖKÜCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gastroözofageal reflü düşünülen çocuklarda özofagusun endoskopik bulguları ile histopatolojik inceleme sonuçları arasındaki bağıntının retrospektif analiziAmaç: Bu çalışmada gastroözofageal reflü hastalığı düşünülen çocuklarda özofagusun endoskopik bulguları ile histopatolojik inceleme sonuçları arasındaki bağıntının araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Ocak 2002 ve Aralık 2004 arasında üst endoskopi uygulanan toplam 213 çocuktan (yaş ortalaması 8.4 ± 4.8 (0.16 ? 18) yıl) histolojik inceleme için distal özofagus biyopsisi alındı. Hastalar gastroözofageal reflü hastalığı semptomlarının olması veya olmamasına göre iki gruba bölündü. Endoskopik bulguların değerlendirilmesi Los Angeles, Savary-Miller, Hetzel ve Tytgat sınıflandırmalarına göre yapıldı. Histolojik değerlendirmelerde Knuff & Leape sınıflandırması kullanıldı. Endoskopik ve histolojik bulgular arasındaki ilişki retrospektif olarak araştırıldı.Bulgular: Gastroözofageal reflü hastalığını düşündüren semptomlar ile histolojik özofajit bulguları arasında istatistiksel yönden anlamlı bir ilişki kurulamadı. Erozif reflü hastalığı sıklığı gastroözofageal reflü hastalığı semptomları olanlarda % 12.1 ve diğerlerinde % 9.6 bulundu (p>0.05). Non-erozif reflü hastalığı sıklığı gastroözofageal reflü hastalığı semptomları olanlarda % 24.3 ve olmayanlarda % 12.3 saptandı (p=0.04). Reflü özofajit tanısı için en değerli makroskopik bulgunun erozyon olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The relationship between endoscopic and histological findings of esophagus in children with pre-diagnosis of gastroesophageal reflux diseaseAim: The aim was to investigate the relationship between endoscopic and histological findings of esophagus in children with pre-diagnosis of gastroesophageal reflux disease.Methods: A total of 213 children (mean age 8.4 ± 4.8 (0.16 ? 18) years) underwent diagnostic upper endoscopy, and their biopsy samples from distal esophagus were collected between January 2002 and December 2004. Patients were divided into two groups: with or without symptoms of gastroesophageal reflux disease. Endoscopic findings were classified according to Los Angeles, Savary-Miller, Hetzel, and Tytgat systems. Histologic findings were classified according to Knuff & Leape. The relationship between endoscopic and histologic findings were examined retrospectively.Results: The relationship between the patients in gastroesophageal reflux disease symptoms and histological esophagitis was statistically insignificant. Prevalence of erosive reflux disease was 12.1 % in the group with symptoms of gastroesophageal reflux disease and 9.6 % in the other (p>0.05). Prevalence of non-erosive reflux disease was 24.3 % in patients with gastroesophageal reflux disease symptoms and 12.3 % in the patients without (p=0.04). Erosion was considered as the most valuable macroscopical finding for the diagnosis of reflux esophagitis.