Çocukluk çağında granülosit süspansiyonu uygulamaları
Granulocyte transfusion therapy in childhood
  1. Tez No: 247393
  2. Yazar: DİDEM ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H.GÜLYÜZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve amaç: Son yıllarda yeni geniş spektrumlu antibiyotiklerin ve antifungal tedavilerin kullanıma girmesine rağmen infeksiyonlar nötropenik hastalarda halen en sık karşılaşılan ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı nötropenik veya nötrofil fonksiyon bozukluğuna sahip, ateş nedeniyle uygun antimikrobiyal tedavi alan çocuk yaş grubu hastalarda granülosit koloni stimülan faktör (G-CSF) ve deksametazon ile mobilize edilen granülosit transfüzyonu uygulamalarının etkinliğini ve güvenirliğini saptamaktır.Hastalar ve yöntem: 8'i kronik granülomatöz hastalığa sahip olmak üzere toplam 35 hastaya uygulanan 111 adet granülosit transfüzyonu retrospektif olarak tarandı. Tüm bağışçılar toplama işleminden 12 saat önce granülositleri mobilize etmek amacıyla cilt altına 480 µg G-CSF ve oral 8 mg deksametazon ile uyarıldı.Bulgular: Hastalara verilen ortanca granülosit sayısı 24.3x109 (min:4.2x109- maks:68.4x109) olarak bulundu. İnfeksiyon periyodu başına ortanca 3 kere granülosit transfüzyonu uygulandı. Tüm transfüzyonlar hastalar tarafından iyi tolere edildi. Bir ünite granülosit miktarı toplama öncesi verici lökosit sayısına bağlıydı. Lökosit sayısı 40x109' a eşit veya daha fazla olan vericiden toplanan granülosit miktarının daha çok olduğu görüldü (p=0,002). 30 günlük sağkalım %77,1, 48. ayda sağkalım % 52 olarak saptandı. İnfeksiyonla ilişkili sağkalım %82,4'tü.Sonuç: Yaşamı tehdit eden infeksiyonları kontrol etmede granülosit transfüzyonu güvenli ve etkindir. Nötropenik veya nötrofil fonksiyon bozukluğu olan hastada granülosit transfüzyonunun sağkalımda gerçek rolünü saptamak için uzun dönemde izlenen randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Despite the introduction of new broad-spectrum antibiotics and antifungal therapies over the past decade, infections remain the most frequent cause of death in neutropenic patients. The aim of this study is to assess the effect and safety of granulocyte colony-stimulating factor (G-CSF) plus dexamethasone mobilized granulocyte transfusions in neutropenic pediatric patients and in pediatric patients with defective granulocyte functions, who are under appropriate antimicrobial treatment for severe life threatening infections.Patients and methods: A retrospective analysis of 35 patients (8 with chronic granulomatous disease), received a total of 111 granulocyte transfusions, is presented. All donors were stimulated with 480 µg G-CSF subcutaneously and 8 mg dexamethasone orally 12 h before collections to mobilize granulocytes.Results: The median granulocyte count given to these patients was 24.3x109 (min:4.2x109 - max:68.4x109) A median of 3 granulocyte transfusions were administered per infection period. All transfusions were well tolerated. Granulocyte dose in bag was depending on donor white blood cell (WBC) count prior to harvest. A higher average number of granulocytes have been harvested from donors who had the WBC count equal or higher than 40x109 (p=0,002). The overall survival rate at day 30 was 77,1% and at 48 months was 52%. The infection related survival rate was 82,4%.Conclusions: Granulocyte transfusions are safe and effective in controlling the life-threatening infections. Further long-term follow upped randomised controlled studies are needed to assess the exact role of granulocyte transfusions in the outcome of neutropenic patients and patients with defective granulocyte functions.