İstanbul'da yaygın gelişimsel bozuklukların tanısında M-CHAT testinin geçerliliği
The validity of M-CHAT test for pervasive developmental disorders in Istanbul
  1. Tez No: 247399
  2. Yazar: BÜLENT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Yaygın gelişimsel bozuklukların erken tanısında kullanılan tarama testlerinden biri olan M-CHAT (?Modified CHecklist for Autism in Children?) testinin geçerliliğinin İstanbul'da yaşayan 18-30 ay çocuklarda değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: İlk aşamada, M-CHAT testi 3 farklı Sağlam Çocuk Polikliniği'ne getirilen 191 çocuğun anne ve/veya babası tarafından muayene için bekledikleri dönemde dolduruldu. Testten kalan olguların aileleriyle telefon görüşmesi yapıldı. Yüksek yalancı pozitiflik, sıklıkla telefon görüşmesi gereksinimine yol açması, ailelere telefonla ulaşamama ya da ulaşmak için yaşanan zaman kaybı ve telefon görüşmelerinin maddi yükü nedeniyle M-CHAT formunun aile tarafından doldurulmasının uygun bir yöntem olmadığı görüldü. İkinci aşamada, M-CHAT test soruları sağlık personeli tarafından anne ve/veya babaya yöneltilerek ve test formu sağlık personeli tarafından doldurularak uygulandı. Test iki grupta yapıldı. İlk grupta (yüksek risk grubu) İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Polikliniği'ne sosyal-duygusal gerilik ve/veya konuşma geriliği ile getirilen, ilk değerlendirmeleri sonrasında yaygın gelişimsel bozukluk öntanısı alan ve yaşları 18-30 ay arasında değişen 80 çocuk yer almaktaydı. İkinci gruba (düşük risk grubu) İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sağlam Çocuk Polikliniği'nden düzenli olarak izlenen ve yaşları 18-30 ay arasında değişen 538 sağlıklı çocuk alındı. Her iki grupta yer alan olgulara yaşları 18-30 ay arası olduğunda M-CHAT testi uygulandı. Yüksek risk grubundan 60 olgu ve düşük risk grubundan 120 olguya 3 yaşını geçtikten sonra otizm tanısını doğrulama amacıyla kullanılan altın standart testlerden biri olan CARS (?Childhood Autism Rating Scale?) testi ve DSM-V tanı ölçütleri uygulandı. M-CHAT testinin tanı gücü, CARS testi ve DSM-IV tanı ölçütleriyle karşılaştırıldı.Bulgular: M-CHAT testinin duyarlılığı %97,8, özgüllüğü %88,8, pozitif öngörü değeri %75, negatif öngörü değeri %99,1 bulundu.Sonuç: M-CHAT testinin geçerliliği uygulanma yöntemine göre değişmektedir. M-CHAT testinin aile tarafından doldurulması ve testten kalan olguların aileleriyle telefon görüşmesi yapılması, yüksek yalancı pozitiflik ve ailelere telefonla ulaşmadaki sorunlar nedeniyle uygun görünmemektedir. M-CHAT testi sağlık personeli tarafından uygulandığında duyarlılık, özgüllük, pozitif öngörü değeri ve negatif öngörü değeri yüksektir. M-CHAT testi daha uygun tarama testleri geliştirilene kadar, Türkiye'de de, 18. aydan itibaren sağlam çocuk izleminde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the validity of the M-CHAT (Modified CHecklist for Autism in Children), which is one of the screening tests for pervasive developmental disorders in children, in a 18-30 month-old sample from İstanbul.Material and Method: At the 1st step, M-CHAT questionnaire was filled by 191 mother and/or father, when they were waiting for the healthy child visit of their child. Telephone interview was done with parents, if the child failed the test. It is observed that, it is not appropriate to fill the questionnaire by parents, because of high false positivity, requirement of frequent telephone interview, the cost of the telephone interviews, and the communucation problems to reach the parents. At the 2nd step, M-CHAT was applicated by health staff. The test was done to two groups. In the first group (high risk group), there were 80 children at 18-30 months-old, who were initially diagnosed as pervasive developmental disorder at the Child Neurology Department of İstanbul University. In the second group (low risk group), there were 538 children at 18-30 months-old, who were regularly followed by Healthy Child Clinic of İstanbul University. M-CHAT was done to all children. CARS (?Childhood Autism Rating Scale?) test and DSM-V diagnostic criteria were applicated to 60 children of high risk group and 120 children of low risk group. The reliability of M-CHAT was compared with CARS test and DSM-IV diagnostic criterias.Results: The sensitivity, specifity, positive predictive value and negative predictive value of the M-CHAT test were found 97,8%, 88,8%, 75%, and 99,1%, respectively.Conclusions: The validity of the M-CHAT changes with the application method.It is not appropriate to fill the questionnaire by parents and telephone interview if the child fails. The sensitivity, specifity, positive predictive value, and negative predictive value of M-CHAT were high, if the health staff fills the questionnaire. M-CHAT may also be used for the screening of children for pervasive developmental disorders in Turkey, after 18-months-old, until more reliabl tests develop.