Yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış çocuklar ile öğrenme bozukluğu tanısı almış 6-8 yaş çocukların görsel algı becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of visual perception of children with diagnosis of pervasive developmental disorder and children with diagnosis of learning disorder aged 6-8
- Tez No: 441236
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, yaygın gelişimsel bozukluk ve öğrenme bozukluğuna derinlemesine bir bakış getirilmesi, görsel algılama ile 6-8 yaş arası algının gelişimini etkileyen unsurların değerlendirilmesi ve yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış çocuklar ile öğrenme bozukluğu tanısı almış 6-8 yaş çocuklarının görsel algı becerilerinin ölçülerek, iki grubun karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak test yöntemi kullanılmış olup, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi tercih edilmiştir. Araştırmanın evreni, İstanbul ilinde, Yaygın Gelişimsel Bozukluk ve Öğrenme Bozukluğu tanısı almış ve özel eğitim görmekte olan 6-8 yaş çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ili, Kadıköy ilçesi, Yörünge Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezine özel eğitim amacıyla gelen 6-8 yaş arasındaki çocuklar arasından rastgele yöntem ile seçilen 70 çocuk oluşturmaktadır. Çalışma yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış çocuklar ile öğrenme bozukluğu tanısı almış 6-8 yaş çocuklar ile sınırlandırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış çocuklar ile öğrenme bozukluğu tanısı almış çocukların takvim yaşı ve Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi'nin alt alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Yaygın gelişimsel bozukluk ve öğrenme bozukluğu tanısı almış çocuklarda, cinsiyete göre testin alt alanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmıştır. Öğrenme bozukluğu tanısı almış kızların şekil sabitliğinin algılanması yaşı, yaygın gelişimsel bozukluk tanısı almış kızların şekil sabitliğinin algılanması yaşına göre daha yüksek olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted for deep review of generalized developmental disorder and learning disorder, evaluating visual perception and factors affecting the development of perception at 6-8 years of age. The main goal of this study was to measure the visual perception skills of the children with pervasive developmental disorder and children with learning disabilities at 6-8 years and to make a comparison between these two groups. As the data collection tool, Frosting Developmental Visual Perception Test was preferred. The study population consists of 6-8 years old children who had been diagnosed with Pervasive Developmental Disorder, and Learning Disorder in Istanbul province, and who have been undergoing special training. The sample of the study was 70 children selected by randomized method among children aged 6-8 years who have come to Yörünge Counseling and Education Center in the province of Istanbul, Kadikoy district for special education. The study was limited to 6-8 years old children with a diagnosis of pervasive developmental disorder and learning disorder. According to research results; statistically significant difference was not found by means of childrens' chronological age and by means of the lower areas of the Frosting Developmental Visual Perception Test between the two diagnose groups. In children both who were diagnosed with pervasive developmental disorders and learning disorders, statistically significant difference was observed according to gender in the lower areas of the Frosting Developmental Visual Perception Test. The age of girls at which the dimensional stability was first perceived was detected to be higher in the girls diagnosed with learning disorder when compared to the girls with pervasive developmental disorder.