Bazı terbiyum izotoplarının elektromanyetik geçişlerinin E2/M1 çok kutuplu karışımlarının ve deformasyon parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 24740
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ULUER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
x~ ÖZET 15 S ile verilmişsin Tezin 3-9 bölümlerinde 1soTb,,S2Tb,,s*Tb, 1seTb, 1soTb, 1S5STb ve 1s*Tb, izotoplarının bozunumunda bulunan geçişler için hesaplanan E2/H1 karışım oranları tablolar halinde verildi. Bulunan değerler, daha önce yapılan deneysel ve teorik çalışmalarda bulunan sonuçlarla karsı las- tırıldı. Bunların çoğunun genellikle deneysel çalışmalarla daha iyi bir uyum sağladığı görüldü. Aynı pariteyi birleştiren geçişler çoğunlukla E2 karekterindedirler. Bu % ve J3 bandlarmı birle$tiren geçlsleride kapsar ve dolayısıyla t ve J bandlarınm perturbe temel seviyenin kuadrupol uyarılmaları ile ilgili fikri destekler; fakat %10 veya biraz fazla oranda Mİ varlığı £ ve t bandlarınm temel seviye bandının saf kuadrupol uyarmalarından ibaret olamayacağına işaret eder. Çekirdekte, protonlar ve nötronlar için Gp ve Gn eşleşme kuvvetleri farklı deformasyona sebep olurlar. Gp>Gn olduğundan go(p) 2 (1111110)71(1+1) Z (gra) ı ıooo>=. (l-2f ) I A1X1 = '. (l-2f ) I A 1, 1. =C n/(I-1)(I+2) + - vXl+3) (1-2) 2 Z +2(1+ f)H-, - IT £o 0 ise çekirdek prolate deformasyona sahiptir. q=0 hali küresel simetrik yük dağılımını gösterir. Tb izotopları için q
Özet (Çeviri)
IV SÖMABY The investigations of the nuclei at tie 150$ ki 190 deformed region has grate importance for the understanding of the nuclear structure. In this work the mixing ratios of the elecromagnetic transitions, deformation parameters, quadrupole moments and the gR factors of some Terbium isotopes are investigated. In the introductory part of the thesis the objectives of the investiga tion are described; in the second part of the thesis a theoretical survey of the subject is carried aut; here various models are accounted for and especially the collective model is stressed upon. In the collective model the symmetric V S (E2/K1)=0, 832. E". < * It I IT In tie 3rd-9ti part of tie tiesis tie E2/K1 mixing ratios of transitions in tie decay of,soTb,,s2Tb, 1SATb, 1B*Tb, 1soTb, '*=Tb and 1SATb are calculated and tabulated. Tie resuts obtained are compared witi tie previous experimental and tieoretical values. It is observed tiat most of tiese results are in agreement witi tie experimental results. Tie transitions between tie levels of same parity are predominantly E2. Tiis includes transitions from tie ¥ and 0 bands, wiici supports tie idea tiat tie if and 8 bands may be quadrupole excitations of tie perturbed ground state; but tie existance of XI of tie order of %10 or so indicates tiat 8 and ¥ bands can not be pure quadrupole excitations of tie ground state band. In nuclei for tie protons and tie neutrons tie Gr and G,-, pairing farces result different deformations. Since Gfa>Gn tie deformations 8o(p)VF s/l=. (l-2f) I AVI sİ2 (IHI l-10)\/ld+l)' z (Çr) i iooi >=. (l-2f ) I A =t- -T\/(I-1) (1+2) + -- s/ (1-2) \/F n/T 2 Z +2(1+ f)ll~-' (l-2f> 3 A where £o-£o(p> I JSo0 it has prolate deformation. q=0 indicates sphericaly symmetric charje distribution. For the Tb isotopes the yd) quadrupole and the qo intrinsic quadrupole moments are calculated sepanately. The resuts obtained are compared with the previous theoretical results and the experimental data. The comparison of these results has shown that the method applied is very succesfull. In general the results are in jood agreement with the previous work.