Terbiyum peroksit katkılanmış bizmut trioksit polimorflarının sentezlenmesi, karakterizasyonu ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Electrical properties and crystallographic characterisation of Tb4O7 doped Bi2O3 polymorphs
  1. Tez No: 275025
  2. Yazar: MURAT DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada bizmut trioksit-terbiyum peroksit ikili sisteminde bilinmeyen yeni fazların elde edilmesine çalışıldı. Açık atmosferde yürütülen tepkimelerde Tb4O7 katkılanmış katı çözeltileri karakterize edebilmek için X ışınları toz difraksiyon (XRD) analizi yöntemi kullanıldı. Tb4O7 oksijen bileşikleri x değeri 0,1? x ? 0,25 mol katkı aralığında olacak şekilde saf monoklinik Bi2O3 içerisine katı hal reaksiyonu yöntemiyle katkılandı. Sonuç olarak bazı bölgelerde homojen ve heterojen katı çözeltiler tespit edildi. Çalışmalarda Bi2O3 ve Tb4O7 karışımlarının 24, 48 ve 72 saatlik sürelerle porselen kayıkçıklar içerisinde 600oC-850oC arasında ısıl işlem yapılarak katı hal reaksiyonları gerçekleştirildi. Tespit edilen homojen fazlar için dört nokta d.c. elektriksel iletkenlik ölçümü, SEM, EDX ve TG/DTA analizleri yapıldı.Gerçekleştirilen sentezde katı elektrolit sistemlerin bir çok endüstriyel uygulamalarda, örneğin katı oksit yakıt hücrelerinin (SOFC) üretiminde kullanılabilecekleri öngörüldü
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of bismuth trioxide polymorf in the Bi2O3-Tb4O7 binary system were investigated.The reactions carried out in the open atmospehre, X-rays powder diffraction (XRD) has been used for characterization of the Tb4O7 doped solid solutions. 0,1? x ? 0,25 moles amaunts of Tb4O7 compounds were doped in to the pure Bi2O3 by the solid state reactions. In some areas as a result of homogeneous and heterogeneous solid solution was found. Solid state reactions of the pure oxides were performed for a period of 24 hours, 48 hours and 72 hours at 600oC - 850oC. The temperature dependence of the electrical properties of ?-Bi2O3 solid solution was measured by four point probe d.c. conductivity method.The solid electrolytes we have synthesized can be used in diverse industrial applications such as solid oxide fuel cells (SOFC).