Gentamisin nefrotoksisitesinde hiperbarik oksijen tedavisi ile birlikte endojen ve eksojen melatoninin etkileri
Hyperbaric oxygen therapy and endogenous and exogenous melatonin administration in gentamycin nephrotoxcity
  1. Tez No: 247421
  2. Yazar: SELVA MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu deneysel çalışmada, gentamisin antibiyoterapisi ile birlikte hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) uygulanması durumunda böbrek fonksiyonlarının hangi yönde etkilendiğinin incelenmesinin yanısıra, oluşturulan nefrotoksisiteye HBOT ile birlikte uygulanan antioksidan maddenin olası koruyucu etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla nefrotoksik dozda gentamisin verilen Wistar albino ratların bir grubuna melatonin, bir grubuna HBOT, diğer bir grubuna da melatonin ve HBOT verilmiştir. Devamlı karanlıkta tutularak endojen melatonin salınımları arttırılan ratların da bir grubuna gentamisin, diğer grubuna gentamisin ve HBOT verilmiştir.Gentamisin nefrotoksisitesinde serum BUN, kreatinin ve MDA düzeylerinin yükseldiği, GSH-Px aktivitesinin düştüğü, böbreklerde histopatolojik olarak tübüler nekroz oluştuğu gösterilmiştir.Gentamisin nefrotoksisitesinde HBOT uygulanmasının MDA düzeyine etkisinin görülmemesi ek oksidatif stres oluşmadığını düşündürmektedir. Bu deneysel modelde HBOT ile GSH-Px aktivitesinin yükseldiği, histopatolojik incelemede tübüler nekrozun gerilediği görülmüştür.Melatoninin gentamisin nefrotoksisitesinden koruyucu etkileri izlenmiştir. Bu etki hem lipid peroksidasyonu hem de antioksidan enzim aktivasyonu üzerinden oluşmuştur. Melatonin uygulamasının histopatolojik bulguları düzelttiği izlenmiştir. Uygulanan eksojen ve endojen melatonin arasında etki farklılığı saptanmamıştır.Her iki tedavinin gentamisin nefrotoksisitesinin histopatolojik böbrek bulgularını anlamlı olarak iyileştirdiği, MDA düzeylerini düşürdüğü, GSH-Px düzeylerini yükselttiği gösterilmiştir.Gentamisin tedavisi sürecinde nefrotoksisiteden korunmak amacı ile böbrek fonksiyonlarının yakın kontrolü, iyi hidrasyon sağlanması, diğer nefrotoksik ilaçların kullanımından kaçınılması esastır. HBOT uygulanacak hastalara antioksidan destek tedavisi verilmesi genellikle uygulanmaktadır. Gentamisin ve HBOT'nin birlikte uygulanmasının gerektiği durumlarda antioksidan desteği olarak melatonin de düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
This study is designed to determinate whether hyperbaric oxygen therapy and melatonin co-administration would prevent nephrotoxicity caused by gentamicin. For this purpose Wistar albino rats were administered gentamicin intraperitoneally and were divided into three treatment groups; Melatonin, HBOT and melatonin+HBOT. Two groups of animals were kept under continuous darkness in order to achieve endogenously elevated melatonin levels; one of them was given gentamycin and hyperbaric oxygen was applied to the other.Blood BUN, creatinin and tissue MDA levels were elevated, GSH-Px enzyme activity was decreased and tubular necrosis was observed by gentamycine nephrotoxicity.Gentamycin and HBOT co-administration did not changed the MDA level, probably HBOT didn?t caused additional oxidative stress. GSH-Px enzyme activity is elevated by HBOT.Melatonin administration protected from gentamycin nephrotoxicity. This effect appeared both via antioxidant enzyme activity and lipid peroxydation inhibition. Either exogenous melatonin administration or endogenous melatonin caused similar effects on GSH-Px activity and MDA levels.Melatonin and HBOT co-administration caused healing in tubular necrosis, proved by pathological examination.During gentamycin antibiotherapy, main protective factors are close monitorisation of kidney functions, hidration and avoidance of other nephrotoxic drugs. Antioxydant supplements are frequenty used in HBOT process. Melatonin can be considered an alternative antioxydant in gentamycin and HBOT co-administration.