Hemodiyaliz hastalarında hipervolemi ile nabız basıncı arasındaki ilişki
Association between hypervoulemia and pulse pressure in hemodialysis patients
- Tez No: 247420
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hipervolemi hemodiyaliz hastalarında yaygın bir problemdir. Çünkü optimal kuru ağırlığı belirlemek zordur. Kronik volüm yüklenmesi sol ventrikül hipertrofisine yol açar. Bu yüzden kardiyovasküler hastalık görülme oranı yüksektir. Yüksek nabız basıncı aortik sertleşmenin bir göstergesi ve kardiyovasküler mortalite için bağımsız bir risk faktörüdür. Hipertansif hemodiyaliz hastalarında nabız basıncı tek başına sistolik kan basıncına göre miyokard infarktüsü oluşum riski için daha güçlü bir risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı her ikisi de kardiyovasküler hastalık için risk faktörü olan hipervolemi ile nabız basıncı arasındaki ilişkiyi incelemektir.Ortalama yaşları 49 ± 13 olan 70 ( 28 erkek (%40), kadın 42 (%60) ) kronik hemodiyaliz hastası çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar haftada 3 gün hemodiyalize giriyordu. Volüm durumu tüm hastalarda 2 defa ( diyaliz başlangıcında ve sonunda ) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background. Hypervolemia is a common problem in hemodialysis (HD) patients. Because reaching to optimal dry-weight is difficult. Chronic volume overload causes left ventricular hypertrophy. Therefore risk of cardiovascular events is very high. High pulse pressure is an indicator of aortic stiffness, an independent risk factor for cardiovascular mortality. Pulse pressure has a strong correlation with systolic blood pressure and thus with myocardial infarction in hypertensive HD patients. Aim of this study to investigate the relationship between pulse pressure (PP) and hypervolemia.Methods. Seventy ( 28 male (%40), 42 (%60) female ) chronic HD patients with an average age 49 ± 13. All patients underwent HD 3 times weekly were included. Fluid status was assessed twice (beginning and end of the HD ) in HD patients with the body composition monitor (BCM). And blood pressure was measured simultaneously.Results.