Sıçanlarda deneysel gentamisin nefrotoksisitesinde oksidatif stresin rolünün ve olası oksidatif stres üzerine kafeik asit Fenetil Ester'in etkisinin araştırılması
Investigation of the role of oxidative stress in experimental gentamicin b induced nephrotoxixity and effect of caffeic acid phenethyl ester on possible oxidative stress in rats
- Tez No: 248993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ZEYNEP AKÇAM, YRD. DOÇ. DR. ONUR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda deneysel gentamisin (GM) nefrotoksisitesinde oksidatif stresin rolü ve olası oksidatif stres üzerine kafeik asit fenetil ester'in (CAPE) etkisi araştırıldı.Çalışmamıza 40 dişi Wistar-albino sıçan alınarak, her grupta 10 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 1 ml/kg/gün serum fizyolojik (SF), CAPE ve GM+CAPE gruplarına 10 ?mol/kg/gün intraperitoneal (i.p.) CAPE 12 gün boyunca verildi. GM grubuna 2 gün boyunca günde bir kez 1 mL/kg SF i.p. yoldan verildi, 8 gün GM 100 mg/kg/gün dozda i.p. , son 2 gün boyunca günde bir kez 1 mL/kg SF i.p.olarak enjekte edildi. GM+CAPE grubuna ilk 2 gün, günde bir kez CAPE 10 µmol/kg/gün i.p, 8 gün boyunca günde bir kez 10 µmol/kg/gün CAPE i.p+ GM 100 mgr/kgr/gün i.p, kalan 2 gün boyunca da günde bir kez 10 µmol/kg/gün CAPE i.p olarak toplam 12 gün süreyle enjekte edildi. On ikinci gün tüm sıçanların yaşamına son verilerek kan örnekleri ve böbrekleri alındı. Sol böbrek dokusunda histopatolojik değerlendirme yapıldı. Sağ böbrekte ise malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) , süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri ölçüldü. Serumda BUN ve kreatinin değerleri ölçüldü.GM ve GM+CAPE gruplarında histopatolojik değerlendirmede nefrotoksisiteye ait bulgular gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of oxidative stres in experimental Gentamicin (GM) induced nephrotoxicity and the effect of caffeic acid phenethyl ester (CAPE) on possible oxidative stres in rats were investigated.Forty famele Wistar rats were randomly divided into four groups. Each group consisted of 10 rats. Control group received 1 ml/kg serum physiologic (SF) intraperitoneally (i.p.) once a day, CAPE and GM+CAPE groups received 10 ?mol/kg/day CAPE i.p. for 12 days. GM group; injected i.p wiht 1 ml/kg SF for 2 days before GM treatment and after the GM and afterwards i.p wiht 100 mg/kg GM for 8 days, continued only injected i.p wiht 1 ml/kg SF for 2 days. GM+ CAPE treated group; injected i.p with 10 ?mol/kg CAPE for 2 days before GM treatment and daily during GM treatmend and after the GM treatment for 2 days. On the twelveth day of the study all rats were sacrificed and then blood samples and kidneys were taken. Left kidneys were used for histopathological evaluation. Malonyldialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) levels, glutathione peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) enzyme activities were determinated in right kidneys of rats. Levels of BUN and creatinin were studied in serum.Hystopathologic evaluation showed nephrotoxicity findings in GM and GM+CAPE groups.