Hipertansif erkek hastalarda nebivolol tedavisinin endotel fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of nebivolol treatment on endothelial functions in hypertensive male patients.
  1. Tez No: 247425
  2. Yazar: SADIK UTKU KEFELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YEŞİLDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GiRiŞ: Hipertansif hastalarda endotelin fonksiyonel bütünlüğünün bozulması sonucu endotelyal disfonksiyon gelişebilir. Endotel disfonksiyonunda anahtar patofizyoloji azalmış nitrik oksittir (NO). Nebivolol, NO salınımını etkileyerek vazodilatör etki gösteren üçüncü kuşak bir ß-blokerdir. Bu çalışmanın amacı, hipertansif erkek hastalarda, nebivolol tedavisinin endotel fonksiyon üzerine etkisinin araştırılmasıdır.YöNTEM VE GEREÇLER: Çalışmaya, evre 1 hipertansiyonu olup nebivolol tedavisi başlanması planlanan 40 erkek hasta alındı. Hastaların endotel fonksiyonları brakial arter ultrasonografi (akıma bağlı genişleme - FMD) ile değerlendirildi. Hastaların endotel fonksiyonları tedavi öncesi, tedavinin 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Endothelial dysfunction may develop as a result of disruption of the endothelial integrity in hypertensive patients. Reduced nitric oxide (NO) is the key pathopyhsiological factor in endothelial dysfunction. Nebivolol is a third-generation beta-blocker that augments vasodilation through NO mechanism. The aim of this study is to evaluate the effect of nebivolol treatment on endothelial function in hypertensive male patients.MATERIAL AND METHODS: Forty male patients who are planned to receive nebivolol therapy for stage 1 hypertension were enrolled in the study. Endothelial functions of the patients were assessed by brachial arterial ultrasonography (Flow mediated dilatation-FMD).