Düşük riskli hipertansif hastalarda beta bloker kullanımının efor testi kan basıncı cevabına etkisi
Efects of beta bloker treatment on blood pressure response to exercise stress testing in hypertensive patients with low risk
- Tez No: 281926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN BİRDANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hipertansiyon, dünya nüfusunun önemli bir bölümünü etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Hipertansiyon tanısında en sık kullanılan yöntemler muayenehanede veya klinikte hemşire veya doktor tarafından ya da hasta veya yakını tarafından evde veya 24 saatlik ambulatuar kan basıncı (KB) ölçümüdür. Ancak eforla oluşan hipertansif cevap, ofiste KB ölçümü ve ambulatuar KB ölçümüne kıyasla özellikle hedef organ hasarını göstermede daha değerli bulunmuştur. Ayrıca antihipertansif ilaçların yalnızca istirahatte değil, fiziksel aktivite sırasında da kan basıncını kontrol altına alması gerektiği gösterilmiştir. Eforla oluşan hipertansif cevabın değerlendirilmesinde, fiziksel ya da mental stresi ve yeniden toparlanmayı içeren kısa süreli, kolay uygulanabilir ve takip edilebilir bir test olan efor testi uygulanabilir. Beta blokerlerin egzersiz sırasında kan basıncı cevabı üzerine olumlu etkileri konusunda yapılmış çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Fakat beta bloker ajanların kendi aralarında bu faydalı etki açısından fark olup olmadığı konusu ise yeterince irdelenmemiştir. Bizim çalışmamızda her ikisi de beta-1 selektif beta bloker olan metoprolol ile ek olarak nitrit oksit (NO) salınımı özelliği ile vazodilatör etkiye sahip olan nebivololün düşük riskli hipertansif hastalarda efor testi sırasında sistolik ve diastolik kan basıncı ve kalp hızı üzerine etkileri karşılaştırıldı. Düşük riskli hipertansif 50 hasta (38 kadın ve 12 erkek) çalışmaya alındı. Ortalama yaş 54.2±9.5 idi. Metoprolol ya da nebivolol tedavisi altında olan bu hastalara treadmill egzersiz testi uygulandı. Egzersize hemodinamik cevap, sistolik ve diyastolik kan basıncı ve kalp hızındaki değişikliklerle değerlendirildi. Metoprolol ve nebivololün hem istirahat hem de egzersiz sırasında iyi kan basıncı kontrolü sağladığı ve egzersiz sırasında kan basıncı ve kalp hızı üzerine benzer etkileri olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Hypertension is an important health problem which affects a significant portion of the world population. Most frequent methods on hypertension diagnosis are blood pressure measurement at doctor?s office or clinic or at home by the patient or by relatives or 24 hours ambulatory blood pressure measurement. However; hypertensive response that occurs by exercise have been indicated to be more valuable than blood pressure measurement at office or 24 hours ambulatory blood pressure measurement at displaying target organ damages. Additionally, it has been indicated that antihypertensive treatment is required for blood pressure control not only on rest but also on exercise. Exercise stress testing can be performed in evaluation of hypertensive response that occurs by exercise because it is short-term, easy applicable and can be trace and includes physical or mental stress and recovery stage. There are many studies about positive effects of beta blokers on blood pressure response. However, whether there is difference in beta blocker agents among themselves about this beneficial effects has not been investigated sufficiently. In our study, affects of metoprolol which is B1 selective and nebivolol is B1 selective which also has vasodilator affects, for low risk hypertension patients during exercise test, maksimal sytolic, diastolic blood pressure and blood velocity are compared. Fifty hypertensive patients (38 female and 12 male) with low risk included in the study. Mean age was 54.2±9.5. These patients under antihypertensive therapy with metoprolol or nebivolol were studied during treadmill exercise testing. The hemodynamic responses to exercise were evaluated by changes in systolic and diastolic blood pressure and heart rate. It is concluded that metoprolol and nebivolol provide blood pressure control both at rest and exercise succesfully and show similar effects on blood pressure and heart rate during exercise.