Metastatik kolorektal kanserli hastalarda serum VEGF ve basicFGF düzeylerinin hastaların tedaviye yanıt ve progresyonsuz sağkalımlarını belirlemedeki değeri
Importance of serum VEGF and basicFGF levels in determining response to treatment and progression free survival in patients with metastatic colorectal cancer
- Tez No: 247445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÜSTÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
VEGF ve basicFGF gibi anjiogenik faktörlerin anahtar rol oynadığı anjiogenezis, CRC'de progresyon ve metastatik yayılım ile ilişkili olarak hastaların sağkalımında önemli bir faktördür. Çalışmamızda FOLFİRİ-bevacizumab kombine tedavisi alan metastatik kolorektal kanserli (mCRC) hastalarda serum VEGF ve bFGF tedavi başlangıcı ve tedavi sırasındaki serum düzeylerinin tedaviye yanıt ve progresyon değerlendirilmesinde belirleyici olup olmadığını araştırdık. Bölümümüzde tedavi olan 33 mCRC'li hastada serum VEGF ve bFGF düzeyleri tedaviye başlangıçta (0.) ve hastaların FOLFİRİ-bevacizumab tedavileri sırasında 4., 8., 12. kür öncesi progrese oluncaya kadar izlendi. Serum VEGF ve bFGF düzeyleri ELİSA yöntemi ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
VEGF and basicFGF (bFGF) as angiogenic factors have key roles in angiogenesis. The process is an important component in patient survival with respect to progression and metastatic spread in colorectal cancer. In this study, we measured the VEGF and bFGF levels of patients with metastatic colorectal cancer (mCRC) receiving FOLFIRI-bevacizumab, at the beginning and while taking the treatment. Thus, we aimed to determine whether factor levels decisive or not in evaluating the response to treatment and progression. Levels of VEGF and bFGF were monitored from the beginning (0th day) and while taking FOLFIRI-bevacizumab treatment before 4th, 8th and 12th regimens till progressed, in 33 mCRC patients treated in our department. Serum levels of VEGF and bFGF were measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).