Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların aktif sürveyans kültürlerinin değerlendirilmesi
The assessment of active surveillance cultures in intensive care unit
- Tez No: 247460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hastane enfeksiyonları, oluşturdukları morbidite, yüksek mortalite ve ekonomik yükle önemli bir sağlık sorunudur. Dirençli patojenlerle kolonizasyon veya enfeksiyon gelişimi açısından yoğun bakım ünitesine yatış önemli bir risk faktörü olarak bildirilmektedir.Bu çalışma Mart 2008-Ağustos 2008 tarihleri arasında hastanemiz merkezi ve solunumsal YBÜ'de izlenen hastaların metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), vankomisin dirençli Enterococcus spp. (VRE), Pseudomonas spp., Acinetobacter spp. ile kolonizasyon gelişimi açısından değerlendirilmesi, kolonizasyon gelişimi için risk faktörlerinin tanımlanması ve bu etkenlerin enfeksiyon gelişimindeki rollerinin saptanması amacıyla yapıldı.Çalışmaya toplam 200 hasta alındı. Hastaların 57'sinde (% 28.5) çalışmamızda araştırılan etkenlerden biri veya birkaçı ile ilişkili olarak, nazal, boğaz, aksiller, inguinal ve rektal bölgelerden bir veya birkaçında kolonizasyon saptandı. Yüzyirmidokuz (% 64.5) hastada çalışma kapsamındaki etkenlerle ilişkili kolonizasyon veya enfeksiyon gelişmez iken, 20 (% 10) hastada sadece kolonizasyon, 14 (% 7) hastada sadece enfeksiyon, 37 (% 18.5) hastada ise hem kolonizasyon hem de enfeksiyon saptandı. VRE ile ilişkili kolonizasyon ya da enfeksiyon tespit edilmedi. Çok değişkenli analizlerde; YBÜ'de yatış süresinin uzunluğu (odds ratio (OR) 1.06; % 95 güvenlik aralığı (GA) 1.017-1.115; p=0.008), YBÜ'ye yatış sırasında enfeksiyon varlığı (OR 2.58; % 95 GA 1.05-6.36; p=0.039), Diabetes mellitus varlığı (OR 2,56; % 95 GA 1.0-6.8; p=0.05), santral venöz kateter uygulaması (OR 3.12; % 95 GA 1.28-7.61; p=0.12) ve YBÜ'ye yatış sonrasında enfeksiyon gelişiminin (OR 5.19; % 95 GA 1.88-14.26; p=0.001) YBÜ'de kolonizasyon riskini arttıran bağımsız risk faktörleri olduğu bulundu.Nozokomiyal kolonizasyon ve enfeksiyonlar, aktif sürveyans kültürleri ile dirençli patojenlerin saptanması, risk faktörlerinin tanımlanması ve enfeksiyon kontrol önlemlerine tam olarak uyulması ile önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Nasocomial infections are important heathcare problems that cause severe morbidity, mortality and high costs. Intensive care unit (ICU) admission is described as an important risk factor for infection or colonisation with resistant pathogens.The aim of this study was to evaluate the acquisition of colonisation with methicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA), vancomycin resistant enterococci (VRE), Pseudomonas spp. and Acinetobacter spp. to determine the risk factors for colonisation and to establish the potential role of these pathogens in the development of nosocomial infections. The study was performed between March 2008- August 2008 in the central and respiratory ICU of our hospital. Two hundred patients were followed during the study. These pathogens were isolated from the nasal, throat, axillar, inguinal or rectal swab cultures in 57 ( 28.5%) of the patients. Neither infection nor colonisation with the investigated pathogens, was not developed in 129 (64.5%) of the patients. In 37 (18.5%) of the patients both colonisation and infection was established while colonisation and infection alone was determined in 20 (10%) and 14 (7%) of the patients respectively. Colonisation or infection caused by VRE was not determined. In multivariate analysis; duration of hospitalization in the ICU (odds ratio (OR) 1.06; 95% confidence interval (CI) 1.017-1.115; p=0.008), presence of infection on admission (OR 2.58; 95% CI 1.05-6.36; p=0.039), presence of diabetes mellitus (OR 2,56; 95% CI 1.0-6.8; p=0.05), central venous catheter insertion (OR 3.12; 95% CI 1.28-7.61; p=0.12) and development of infection in the ICU (OR 5.19; 95% CI 1.88-14.26; p=0.001) were independently associated with colonisation.Nosocomial colonisations and infections can be prevented by performing active surveillance cultures for detection of multidrug resistant pathogens, determination of risk factors and strict adherence to the infection control procedures.