Yoğun bakım hastalarında nozokomiyal idrar yolu infeksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nosocomial urinary tract infections in patients admitted to central intensive care unit (ICU)
- Tez No: 247461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nozokomiyal üriner sistem enfeksiyonları (NÜSE) yoğun bakım ünitesine (YBÜ) yatan hastalarda en sık görülen hastane enfeksiyonlarından biridir. NÜSE, YBÜ'de yatan hastalarda yatış süresinin uzaması ve tedavi maliyetinde artıştan sorumludur.Bu çalışma Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi YBÜ'lerinde gelişen NÜSE insidansının saptanması ve üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) gelişimine etki eden risk faktörlerinin tanımlanması amacıyla yapıldı. Bu prospektif vaka kontrol çalışmasına Nisan 2008 ile Ekim 2008 tarihleri arasında YBÜ'de 48 saatten daha uzun süre yatan ve 16 yaşın üzerinde olan toplam 250 hasta alındı. Risk faktörleri tek ve çok değişkenli analizde değerlendirildi. 60 hastada toplam 66 üriner sistem enfeksiyonu epizodu gelişti. Hastaların 32'si kadın, 28'i erkek, yaş ortalaması 64 idi. ÜSE gelişim oranı % 24, ÜSE insidans hızı 12.4/1000 hasta günü, üriner kateter ile ilişkili ÜSE gelişim hızı 21.7/1000 kateter günü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Nosocomial urinary tract infection (NUTİ) is one of the most frequent hospital infections in patients admitted to intensive care units (ICU). NUTİ increases the duration and also the costs of hospitalization.The aim of this study was to define the risk factors and determine the incidence of NUTİ in Zonguldak Karaelmas University ICUs. This is a prospective case-control study of 250 patients admitted to the ICU between April, 2008 and October, 2008 who were older than 16 ages, and who stayed in the ICU more than 48 hours. Risk factors were determined by using single and multivariate analyses. 66 NUTİ episodes developed in 60 patients. 32 patients of these were female, 28 were male and the mean of age was 64. The NUTİ ratio was 24 % and the incidence density of NUTİ was 12.4 per 1000 patient-days. Catheter associated NUTİ rate was 21.7/1000 catheter-days.